Kina zavisna od uvoza nafte i gasa

Izvor:   china.org.cn

Potražnja za naftom i gasom u Kini i tokom ove godine nastaviće trend rasta, predviđa se u izveštaju Kineske nacionalne naftne kompanije

Kina je, pokazuje izveštaj koji je krajem januara objavila Kineska nacionalna naftna kompanija (CNPC), sve više zavisna od uvoza nafte i gasa i zemlja se suočava sa ozbiljnim izazovima u zadovoljavanju potražnje za energijom.

Tokom 2012. godine kineski neto uvoz nafte, na osnovu izveštaja Instituta za ekonomiju i tehnološko istraživanje CNPC-a, iznosio je 284 miliona tona, što znači da je zemlja u ovoj oblasti 58 odsto zavisna od isporuka iz inostranstva, što je za 1,5 procentualnih poena više u odnosu na godinu ranije.

Uvoz prirodnog gasa tokom 2012. godine dostigao je 42,8 milijardi kubnih metara. Zavisnosti zemlje od uvoza sirove nafte dostigla je 56,6 odsto a prirodnog gasa 29 odsto i beleži rast u odnosu na prethodnu godinu, navodi se u izveštaju.

Kian Ksingkuin (Qian Xingkun), zamenik šefa Instituta izjavio je da je sve veća zavistost Kine u tom sektoru, pri promenljivim međunarodnim cenama nafte i troškovima prirodnog gasa koji naglo rastu, stvorila ogroman pritisak na privredni rast, čineći da zemlja postane osetljivija kada je reč o energetskoj bezbednosti. U izveštaju se predviđa da će potražnja za naftom i gasom i tokom ove godine nastaviti trend rasta tako da će stope zavisnosti od uvoza nafte dostići 59,4 odsto i gasa 32 odsto.

Šan Veiguo (Shan Weiguo), istraživač u Institutu CNPC napomenuo je da je, kako bi se zadovoljili ovi izazovi, potrebno nastaviti potragu za brojnim zamenama za gorivo putem tehnoloških inovacija dok se istovremeno ograničava iracionalna potrošnja.

S obzirom na kineski ekonomski razvoj i kupovnu moć potrošača, zemlja je ponekad namerno držala niže cene nafte i gasa nego što su one bile na međunarodnim tržištima. Međutim, imajući u vidu tešku perspektivu energetike, zemlja je odlučila da dozvoli da tržište igra važniju ulogu prilikom usmeravanja potrošača da budu ekonomičniji.

Početkom ovog meseca Kineska komisija za nacionalni razvoj i reforme, najbolji ekonomski planer u zemlji, saopštila je da će zemlja tokom ove godine podsticati reforme u sistemu određivanja cena koji se odnosi na energetiku i resurse.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...