Američki gas menja energetski sektor?

Izvor:   UPI

Da bum gasa iz škriljaca u SAD otvara vrata LNG-u potvrđuje i potpisivanje sporazuma između američke filijale Šela i filijale Kinder Morgana o izvozu tečnog prirodnog gasa

Potpisivanje sporazuma između američke filijale anglo-holandskog Rojal Dač Šela i filijale američkog Kinder Morgana o izvozu tečnog prirodnog gasa pokazuje, kako je rekao Marvin Odum, predsednik Šela, kako Sjedinjene Američke Države menjaju izgled energetskog sektora.

Naime, predstavnici američke filijale Šel potpisali su sporazum sa predstavnici ma jedinice Kinder Morgan o razvoju postrojenja za utečnjavanje prirodnog gasa u LNG terminalu na ostrvu Elba, u blizini Savanaha, u Džordžiji.

„Ovo saopštenje govori o tome kako orgomne količine prirodnog gasa u SAD menjaju izgled energetskog sektora. Sa faznim pristupom izvoz prirodnog gasa koji gori „čistije“ može da pomogne u zadovoljavaju sve veće potražnje za energentima dok istovremeno i podstiče ekonomiju SAD,“ navodi u saopštenju Marvin Odum, predsednik Šela.

Nove tehnologije koje se koriste za vađenje prirodnog gasa iz škriljaca u SAD, zahvalne su za to što je zemlja postala potencijalni neto izvoznik. Taj potencijal je, međutim, ograničen nedostatkom izvoznih terminala u lukama. Očekuje se da će projekat na ostrvu Elba imati kapacitet proizvodnje od čak 350 milona kubnih stopa prirodnog gasa dnevno. U junu terminal je dobio zeleno svetlo od američkog Odeljenja za energetiku za izvoz LNG-a u zemlje koje imaju sporazume o slobodnoj trgovini sa SAD.

„Filijale Šela i Kinder Morgana su se dogovorili da modifikuju EPB-ov Elba Ekspres cevovod i LNG terminal na ostrvu Elba kako bi fizički transportovali prirodni gas do terminala i utovarili tečni prirodni gas na brodove za izvoz,“ saopšteno je iz kompanije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...