Irak na drugom mestu po produkciji nafte u OPEC

M. L.

Ove godine stopa rasta iračke privrede iznosi 10,2, a iduće godine predviđa se čak 14,7 posto

Irak je po prozvodnji nafte ove godine skočio za dva mesta i u okviru Organizacije zemalja-izvoznika nafte (OPEC) našao se na drugom mestu (na prvom mestu je godinama suvereno Saudijska Arabija). Nasuprot tome, susedni Iran je pao za tri mesta – sa drugog na peto, što je u prvom redu, prema agenciji Blumberg (Bloomberg) posledica sankcija koje prema ovoj zemlji primenjuju EU i SAD.

Prvo mesto drži Saudijska Arabija s prosečnom dnevnom proizvodnjom od 9,8 miliona barela. Produkcija Iraka je skočila za 24 posto, dok je iranska pala na najniži novo od 1988. Prema prognozi međunarodne agencije za energiju (IEA), iranska produkcija će nastaviti da pada i iduće godine.

Irak će i dalje proizvoditi naftu onoliko koliko najviše može jer nafta ostaje glavni izvor prihoda ove zemlje, opustošene ratom, izjavio je ekonom Anas Alhajji iz teksaške kompanije NGP Enerdži Kepitl Menadžment (Energy Capital Managemenet). Iraku treba svaki cent koji može da dobije, slikovito je dodao.

Irak je u okviru Bliskog Istoka i severne Afrike druga najbrže rastuća ekonomija (prva je Libija) i  uspelo mu je da privuče nove jake investitore kao što su Rojal Dač Šel (Royal Dutch Shell) i Lukoil. Ove godine iračka privreda imaće rast od 10,2 procenata, a za iduću godinu predviđa se stopa rasta od čak 14,7 posto.

U novembru je iračka produkcija dostigla dnevni prosek od 3,35 miliona barela, a u Iranu je pala na 2,7 miliona barela. U Iranu se, prema MMF-u, ove godine očekuje čak i pad bruto društvenog produkta (BDP).

Irak se oslanja naročito na naftno polje Rumaila koje sada produkuje prosečno 1,43 miliona barela dnevno. Do kraja ove decenije proizvodnja Rumaile trebalo je da poraste na čak 2,85 miliona barela pa bi ovo polje postalo po produkciji drugo na svetu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...