Rusi preuzimaju tržište OMV-a na Balkanu

J. Putniković

Dok se OMV povlači sa maloprodajnog tržišta naftnih derivata u nekim zemljama Balkana NIS, čiji je većinski vlasnik ruski Gazpromnjeft je u petak ugovorio kupovinu 28 benzinskih stanica ove austrijske kompanije u BiH, čime pokazuje da ozbiljno kreću u osvajanje tržišta naftnih derivata u reginu. Pored NIS-a za pumpe OMV-a na Balkanu zainteresovani i Zarubežnjeft i Lukoil. (foto: potpisivanje ugovora između predstavnika OMV-a i NIS-a)

Naftna industrija Srbije je s OMV-eom ugovorila kupovinu 28 benzinskih pumpi ove austrijske kompanije u Bosni i Hercegovini, koje „pokrivaju” oko osam odsto tamošnjeg tržišta.

Na tržištu prerade i plasmana naftnih derivata u regionu Balkana počelo je prestrojavanje naftnih kompanija. Dok stratezi OMV-a nastavljaju sa prodajom benzinskih pumpi, koje ova austrijka naftno-gasna kompanija ima u regionu iz Naftne industrije Srbije ne samo da najavljuju kako će naredne godine otvoriti 100 novih pumpi u okruženju (u Rumuniji, Bugarskoj i Republici Srpskoj), već su u petak sa OMV-om potpisali ugovor o o kupovini stopostotnog vlasništva zavisnog društva OMV BH d.o.o. i preuzimanju mrežu od 28 benzinskih u Bosni i Hercegovini.

Očekuje se da će posao kompletno biti zaključen u toku prvog tromesečja 2013. godine, za šta se čeka dozvola nadležnog tela za tržišnu konkurenciju. Kompanije su se složile da ne obelodanjuju prodajnu cenu.

„Mreža OMV je jedna od najjačih mreža na tržištu BiH,” kažu u NIS-u napominjući da je ova transakcija korak u realizaciji strategije regionalnog razvoja NIS-a, u okviru koje je jedan od prioriteta širenje maloprodajne mreže u zemljama balkanskog regiona.

NIS, čiji je većinski vlasnik ruski Gazpromnjeft u Srbiji ima 332 pumpe, šest auto-punilišta za TNG i šest prodavnica boca, kao i mrežu skladišta nafte na čitavoj teritoriji Srbije, a već je započeo kupovinu postojećih i otvaranje novih benzinskih stanica u region.

Tržište BiH prioritetno za NIS

Kada je 1. novembra završen program rekonstrukcije i modernizacije NIS-ove rafinerije nafte u Pančevu, u okviru koje je počeo sa radom novi kompleks za hidrokeking i hidroobradu (MHC/DHT) NIS je obezbedio sve neophodne resurse za realizaciju svojih starteških ciljeva.

Ističući da će novi prerađivački kompleks u pančevačkoj rafineriji obezbediti potencijal za rast izvoza motornih goriva Evro 5 kvaliteta na tržište balkanskog regiona iz NIS-a ističu da je “u okviru regionalne strategije razvoja NIS-a tržište BiH identifikovano kao jedno od prioritetnih za Kompaniju, pored tržišta Bugarske i Rumunije.”

„Kupovina OMV-ovih benzinskih stanica u BiH samo je jedan od koraka u pravcu realizacije strategije dugoročnog razvoja maloprodajne mreže NIS-a u regionu. Na ovaj način NIS-u će biti omogućeno da plasira visoko kvalitetno gorivo evro kvaliteta koje je Kompanija proizvela u svojoj rafineriji. Ova akvizicija će nam obezbediti, prvi put, i mesto među top tri najjače maloprodajne mreže na tržištu van Srbije”, istakao je Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a.

U Bosni i Hercegovini OMV je bio aktivan u oblasti maloprodaje i u komercijalnom poslovanj od 2001. godine. Po završetku ove transakcije OMV više neće imati aktivnosti u BiH.

„Prodajom imovine koja ne predstavlja osnovno poslovanje učinili smo još jedan veoma važan korak ka implementaciji OMV strategije, koja ima cilj da optimizuje portfelj ogranka Prerada i plasman,” kaže Manfred Lajtner, član Izvršnog odbora OMV-a, inače, odgovoran za ogranak Prerada i plasman.

U segmentu Prerade i plasmana (R&M) OMV godišnje koristi kapacitete prerade od 22 miliona tona nafte. Krajem 2011. godine imao je približno 4.500 benzinskih stanica u 13 zemalja. OMV je dodatno ojačao svoju poziciju kroz vlasništvo 97 odsto udela u Petrol Ofisiju, vodećoj turskoj kompaniji iz oblasti maloprodaje i trgovine.

Treba reći da prodaja maloprodajnog biznisa u BiH nije prvi ovakav potez OMV-a. Prethodno je, krajem novembra 2011. godine OMV Petrol Ofisi prodao svoj udeo od 52 odsto u kiparskoj maloprodajnoj kompaniji Kibris Turk Petroleri. Pored toga, rumunska energetska kompanija OMV Petrom, u kojoj OMV ima 51 odsto vlasništva, najavljuje prodaju svog ogranka Petrom LPG SA.

„Strategija kompanije OMV teži da izoštri i pojednostavi portfelj kompanije. Ovo obuhvata postepeno preusmerenje portfelja sa poslova Prerade i plasmana ka istraživanju i proizvodnji. OMV će nastaviti da se fokusira na maloprodaju i komercijalne poslove na tržištima sa integrisanom nabavkom,” objašnjava Manfred Lajtner napominjući da se „OMV benzinske stanice u BiH nisu optimalno uklapale u lanac snabdevanja OMV-a, i to je bio razlog za njihovu prodaju.”

Prodaje se i OMV u Hrvatskoj

Zanimljivo je da je krajem prošle godine OMV najavio da se povlači i sa hrvatskog maloprodjanog tržišt benzina i dizela. U Hrvatskoj OMV ima 63 benzinske pumpe sa kojima podmiruje oko 13 odsto tržišta u maloprodaji.

Kao potencijalne kupci OMV-ovih pumpi u Hrvatskoj u medijima su pominjane ruske kompanije Zarubežnjeft, Gazpromnjeft i Lukoil. Iz Zarubežnjefta, koji je vlasnik rafinerije nafte Bosanski brod u Republici Srpskoj su potvrdili ovu informaciju, ne krijući da im je plan da na hrvatskom tržišzu preko OMV-ovih pumpi plasiraju gorivo koje prerađuju u svojoj rafineriji. Hrvatska štampa piše da je ruski Lukoil jedan od globalnih igrača s velikim aspiracijama u regionu. U Hrvatsku je Lukoil došao 2008. godine, kada je krenula njihova velika ekspanzija izvan Rusije. Do sada u Hrvatskoj imaju (kroz otkup, preuzimanje ili gradnju novih objekata) 22 benzinske pumpe. Nedavno je iz Lukoila došla najava da će u srednjoročnom planu imati sto benzinskih stanica u Hrvatskoj.

Lukoil, inače, ima veliku rafineriju na Siciliji iz koje bi lako mogao dovoziti naftne derivate na hrvatsko tržište. Taj biznis bi bio olakšan kada Hrvatska sledeće godine pristupi EU.

Iz Gaspromnjefta nije bilo komentara oko preuzimanja OMV-ovih pumpi u Hrvatskoj a iz NIS-a su demantovali mogućnost da bi taj posao mogao biti odrađen preko Srbije. Naravno, jasno je da bi plasman iz pančevačke rafinerije bio dobra prilika za najavljenu ekspanziju.

Ova ruska zainteresovanost zabrinula je, izgleda u Hrvatskoj domaću kompainju - INU, pa je u septembru i iz Zagreba u OMV stigla obavezujuću ponudu za preuzimanje pumpi OMV-a. INA je, dodouše, bila zainteresovana i za OMV-ove pumpe u BiH ali, sada je očigledno, te planove im je pomrsio NIS.

„Ova ponuda je u skladu s Ininim ciljem jačanja maloprodajne i veleprodajne pozicije u Hrvatskoj i regionu,“ navedeno je tada u saopštenju iz INE.

Naftni stručnjaci već nekoliko godina ukazuju da su postojeći kapaciteti za preradu nafte preobimni da bi te rafinerije vlasnicima donosile profit. Ne treba sumnjati da će zbog toga i trka za OMV-ove pumpe u Hrvatskoj biti oštra.

Austrijanci su ranije izjavili da planiraju da prodaju pumpi u BiH i Hrvatskoj okončaju do kraja 2013. godine. OMV je u saopštenju objavio da će prodaja pumpi u BiH NIS-u biti kompletno zaključena u toku prvog tromesečja naredne godine Za očekivati je da će se uskoro znati i koja naftna kompanija će se proširiti u Hrvatskoj.

NIS najavljuje ekspanziju

U NIS-u, kompaniji čiji je većinski vlasnik ruski Gazpromnjeft, ističu da im je cilj da postanu regionalni lider u ovoj oblasti i da će sadašnju preradu sirove nafte sa oko 2,5 miliona tona naredne godine povećati na 3,4 miliona godišnje. Modernizacija pančevačke rafinerije obezbeđuje NIS-u mogućnost da preradu povećaju do 4,8 miliona tona što. Na srpskom tržištu NIS proda oko 2,5 miliona tona naftnih derivata, što pokriva 50 odsto veleprodajnog, odnosno, oko 34 odsto maloprodajnog tržišta (oko 68 odsot ukupnog tržišta naftnih derivata u Srbiji). To znači da bi, sa povećanjem prerade NIS imao obezbeđene derivate iz sopstvene proizvodnje za izvoz.

Širenje na tržištu Bosne i Hercegovine NIS je započeo još prošle godine, kada je postao vlasnik prvih maloprodajnih objekata u Republici Srpskoj – benzinske stanice Trn-1 i Trn-2, na izlazu iz Banjaluke, na autoputu prema Gradiški. U BiH je NIS otvorio i zavisno preduzeće NIS Petrol d.d. Laktaši, koje će se baviti razvojem maloprodajne mreže u Republici Srpskoj. Pored kupovine pumpi od OMV-a NIS u BiH planira I otvaranje novih.

U Bugarskoj, koja prema informacijama iz NIS-a, predstavlja jedno od prioritetnih tržišta za razvoj maloprodajne mreže septembra 2011. godine je registrovano preduzeće NIS Petrol EOOD. U NIS-u komentarišu da Bugarska pruža najveći efekat sinergije i povoljne uslove izlaska na tržište. NIS je već postao vlasnik osam benzinskih stanica u toj zemlji, a do kraja 2014. godine planira se kupovina i izgradnja oko 80 benzinskih stanica.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...