Novi rekord ruske eksploatacija nafte

M. Lazarević, PRAG

Iza rasta proizvodnje stoji državna komopanija Rosnjeft koja, po preuzimanju konkurenta TNK-BP, postaje najveći svetski proizvodjač nafte
(foto: sedište Rosnjefta na obali reke Moskve, blizu Kremlja)

Ruska eksploatacija nafte postigla je novi rekord u oktobru – u proseku se dnevno prozvodilo 10,46 miliona barela (preračunato u tone, u oktobru je proizvedeno ukupno 44,23 miliona tona) što je najviše od raspada SSSR. Time Rusija i dalje ostaje ubedljivo najveći svetski proizvodjač nafte, ispred Saudijske Arabije čija je dnevna eksploatacija iznosila 9,95 miliona barela ali koja, međutim, za razliku od Rusije, ima znatne neiskorišćene kapacitete jer zbog dogovora u OPEC-u o kvotama produkcije -  prozvodi manje od mogućnosti.

U prvih 10 meseci ove godine postignuta je, takođe, rekordna produkcija koja je dnevno u proseku iznosila 10,35 miliona barela. Iza rasta ruske eksplotacije nafte stoji, pre svega, glavna državna naftna kompanija Rosnjeft koja je, po preuzimanju svog glavnog konkurenta u Rusji, firme TNK-BP, postala najveći proizvođač nafte na svetu.

Kremlj nastoji da poveća proizvodnju, ili bar održi nivo iznad 10 miliona barela dnevno do 2015, zato što od prodaje nafte bitno zavisi stanje državne blagajne. Eksplotacija nafte i plina sada učestvuje sa petinom u rastu bruto domaćeg produkta (BDP) Rusije i donosi polovinu prihoda budžetu. To se dogodilo zahvaljući, pre svega, razmahu produkcije nafte koja je 2001. iznosila oko sedam miliona barela dnevno.

Uprkos svemu tome, u Rusiji se i dalje manje eksploatiše nafte nego u vreme Sovjetsog Saveza. Maksimum je eksploatacija nafte u Rusiji imala 1988. kada je, prema  Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), iznosila dnevno u proseku 11,41 miliona barela.

Dnevna ruska produkcija zemnog gasa u oktobru iznosila 1,75 milijardi kubnih metara, tojest 4,8 posto više nego u septembru što je posledica povećane sezonske tražnje. Gazprom, koji je monopolski izvoznik gasa, povisio je u oktobru prosečnu dnevnu produkciju na 1,27 milijarde kubnih metara, tojest za 5,2 procenata. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...