NIS – kroz razvoj do profita

BM

Za prvih devet meseci ove godine NIS je u odnosu na isti prošlogodišnji period povećao neto dobit za 18,6 odsto, na 32,2 milijarde dinara, dok obim poreza i fiskalnih obaveza za taj period iznosi 55,9 milijardi dinara. . Investicije u sve pravce poslovanja i uravnotežen razvoj ostaju u fokusu NIS-a.

Neto dobit Naftne industriije Srbije (NIS) za prvih devet meseci ove godine iznosi 32,2 milijarde dinara, što je za 18,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Obim poreza i fiskalnih obaveza NIS-a u navedenom periodu povećan je u odnosu na ostvarenu neto dobit za isti period i iznosi 55,9 milijardi dinara.

„Smatramo da je osnovni uspeh za prvih devet meseci ove godine očuvanje nivoa profitabilnosti kompanije u prilično složenim makroekonomskim uslovima i na nestabilnom tržištu naftnih derivata. Imajući u vidu inflaciju i negativne kursne razlike, naš prihod je ostao na nivou prošle godine, ali je obim investicionog programa značajno povećan u odnosu na pokazatelje iz biznis-plana. Investicije u sve pravce poslovanja i uravnotežen razvoj ostaju u fokusu naše pažnje i postaće glavni zadatak do kraja godine,“ izjavio je Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a.

Na pozitivan rezultat, kažu u NIS-u, najviše su uticali povećanje efikasnosti poslovanja i smanjenje troškova, rast proizvodnje domaće nafte i gasa, kao i rast udela na srpskom tržištu nafte i naftnih derivata. Na osnovu pojedinačnih i nerevidiranih finansijskih izveštaja za prvih devet meseci ove godine, obim poreza i fiskalnih obaveza NIS-a iznosi 55,9 milijardi dinara, što je za sedam odsto više od prošlogodišnjeg.

Rast investicija

NIS je u prvih devet meseci realizovao investicije u ukupnom obimu od 30,35 milijarde dinara, što je rast od 62 odsto u odnosu na isti period 2011. godine.

Najveći deo tih sredstava, 15,1 milijarda dinara je u prvih devet meseci bilo usmereno na ekološke projekte i modernizaciju Rafinerije nafte Pančevo (postrojenje za hidrokreking i hidroobradu MHC/DHT, izgradnju postrojenja za vodonik i za regeneraciju istrošene sumporne kiseline, rekonstrukciju pristaništa u Pančevu, automatizaciju prerade, kao i rekonstrukciju i izgradnju TNG parka). Takođe, u okviru ukupnog obima investicija za prvih devet meseci, NIS je uložio 6,9 milijardi dinara u razvoj prometa. Osim razvoja prometa u Bugarskoj i Rumuniji, sredstva su umerena na rebrending 24 benzinske stanice dok su tri benzinske stanice totalno rekonstruisane. Osim toga, u prvih devet meseci NIS je 6,2 milijarde dinara investirao u projekte povećanja proizvodnje nafte i gasa i povećanja rezervi, navodi se u saopštenju NIS-a.

Više nafte i gasa

EBITDA za devet meseci 2012. godine iznosi 48,1 milijardu dinara, odnosno 49 procenata više u odnosu na isti prošlogodišnji pokazatelj. Pored povećanja efikasnosti poslovanja, jedan od faktora rasta EBITDA je i rast proizvodnje domaće nafte i gasa.

U proizvodnji domaće nafte i gasa NIS je zadržao rastući trend i za prvih devet meseci 2012. godine proizvedeno je 1.255 uslovnih tona nafte i gasa, što je za 13 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.

Zbog remontnih radova u martu, julu i septembru, kao i izvođenja završnih radova i testiranja postrojenja pred puštanje u rad modernizovane Rafinerije nafte u Pančevu, u prvih devet meseci je prerađeno 1.460 hiljada tona nafte, 17 procenata odsto manje nego prošle godine.

Obim prodaje naftnih derivata u prvih devet meseci 2012. godine iznosi 1.706 hiljada tona, što je za pet procenata manje u odnosu na isti period prethodne godine. Maloprodaja je za 8,7 odsto povećana u odnosu na isti period prethodne godine.

Smanjena zaduženost prema bankama

U prvih devet meseci ukupna zaduženost prema bankama (koja obuhvata dug prema bankama i akreditive) smanjena je za 91 milion dolara u odnosu na kraj 2011. godine, i sada iznosi ukupno 367 miliona dolara.

Operativni novčani tok (OCF) je povećan sa 17,4 u prvih devet meseci 2011. godine na 27,4 milijarde dinara u prvih devet meseci ove godine, što predstavlja rast od 57,8 odsto.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...