Eni traži nove ustupke od Gasproma

Izvor:   Tanjug/Vedomosti.ru

Nakon što je pre oko tri godine dobio popust za ruski gas u okviru dugoročnih sporazuma od Gasproma italijanski Eni namerava da otkloni i uslov „uzmi ili plati“ u tim istim dugoročnim sporazumima. Ukidanje principa „uzmi ili plati“ traže i mnogi drugi potrošači ruskog gasa.

Italijanska energetska kompanija Eni nastoji da otkloni iz sporazuma sa ruskim Gaspromom njegov najvažniji princip „uzmi ili plati.“

„Eni je bio jedan od prvih Gaspromovih klijenata koji je pre gotovo tri godine, za vreme opšte evropske finansijske krize, uspeo da izvojuje sniženje cene ruskog gasa u okviru dugoročnih sporazuma,“ kaže Paolo Skaroni, predsednik Enija.

Sada ta kompanija namerava da otkloni i uslov „uzmi ili plati“ u tim istim dugoročnim sporazumima, objavljeno je na internet strani Vedomosti.ru.

Taj princip nalaže da ako klijent Gasproma ne uveze minimalni godišnji limit, mora da plati 85 odsto cene za razliku između stvarno uvezene količine i limita, pri čemu plaćeni gas može da preuzme samo pošto premaši redovan godišnji limit.

Eni, kako je rekao Skaroni, možda neće produžiti sporazume sa Gaspromom koji su pred isticanjem, a koji sadrže taj uslov, dok će u okviru važećih sporazuma pokušati da nađe rešenje, s obzirom da su oni postali preskupi.

Gubitak gasne podružnice Enija je, na primer, tokom 2011. godine iznosio 600 miliona evra, dok je kompanija za neprihvatanje dogovorenih količina u periodu od 2009. do 2011. godine morala da isporučiocima gasa plati oko 1,5 milijardi evra.

Ukidanje principa „uzmi ili plati“ traže i mnogi drugi potrošači ruskog gasa, ukazao je jedan izvor, blizak Gaspromu, ali ta ruska kompanija još nijednom nije odustala od tog uslova, s obzirom da je on u osnovi sporazuma i da garantuje isporuke.

Zvaničan zahtev za ukidanje principa „uzmi ili plati“ od Enija još nije stigao, ali je ta italijanska kompanija jedan od ključnih klijenata i partnera Gasproma (sem kupovina gasa, ona je partner u projektima Južni tok, Plavi tok i drugim), ukazao je pomenuti izvor, zbog čega se očekuje da će i to pitanje naići na uzajamno razumevanje.

Gasprom je već nekoliko puta činio ustupke Eniju i od početka krize je dva puta odobravao popuste u okviru važećih sporazuma (takozvana retroaktivna plaćanja) u ukupnoj vrednosti od oko 1,3 milijarade dolara.

„Eni je zajedno sa drugim velikim partnerom Gasproma, nemačkom kompanijom E.On, dobio najveće popuste od ruskog koncerna,“ podvukao je Mihail Korčemkin, direktor kompanije Istočnoevropske gasne analize.

Gasprom je u poslednje vreme dobio 20 zahteva za preispitivanje sporazuma i prosečan popust za sve potrošače je iznosio od sedam do 10 odsto.

Pod pritiskom klijenata sporazume nije menjao samo Gasprom, već i drugi isporučioci gasa u Evropi kako bi zadržali udeo na tržištu, pre svega Norveška i Alžir.

Korčemkin smatra da će Gasprom i ovoga puta morati da udovolji Eniju kako bi uspešno završio izgradnju Južnog toka.

Analitičari smatraju da će ustupci Eniju očigledno izazvati talas ustupaka i za druge klijente Gasproma.

„Da bi Gasprom ostao konkurenatan na evropskom tržištu, jasno je da ublažavanje uslova „uzmi ili plati“ nije dovoljno,“ upozorio je Korčemkin i objasnio da i uz postojeće popuste ruski gas ostaje jedan od najskupljih, zbog čega je neophodno dalje pojeftinjene tog energenta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...