Bareli kliznuli zbog IEA

Izvor:   Hina

Nakon što je IEA snizila prognozu rasta potražnje za naftom u svetu u periodu od 2011. do 2016. godine za 500 hiljada barela dnevno, u odnosu na prognozu iz decembra, nafta je u petak na tržištu u Londonu pojeftinila na 115,19 dolara a na američkom na 92,28 dolara za barel. IEA, takođe, očekuje pojeftinjenje nafte u idućih pet godina.

Nafta je u petak na međunarodnim tržištima pojeftinila na oko 115 dolara za barel budući da su predviđanja o nastavljenom padu potražnje i većoj proizvodnji amortizovala strah od mogućeg poremećaja u snabdevanju s Bliskog istoka.

Barel sirove nafte pojeftinio je na londonskom tržištu 52 centa, na 115,19 dolara, nakon što je nakratko potonuo i na 114,23 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 21 cent nižoj ceni od 92,28 dolara.

Odvojeno je Organizaciju zemalja izvoznica nafte (OPEC) na svojim internet stranicama objavila da je cena barela referentne korpe njene nafte u četvrtak iznosila 111,35 dolara, što znači da je bila 41 cent viša nego prethodnog dana.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) snizila je u petak prognozu rasta potražnje za naftom u svetu u periodu od 2011. do 2016. godine za 500 hiljada barela dnevno u odnosu na prognozu iz decembra prođle godine.

Zato će pritisak na OPEC, da proizvodi više nafte, drastično da oslabi pa će naftni kartel do 2017. godine morati da proizvodi tek 31 milion barela nafte dnevno, kako bi podmirio potražnju, manje nego što trenutno proizvodi.

Snižena je i prognoza o potražnji za naftom u 2013. godini, za 100 hiljada barela dnevno, na ukupno 90,48 miliona barela dnevno, zbog smanjene potrošnje u Evropi, Severnoj i Južnoj Americi i Kini.

IEA je u petak saopštila da bi cene nafte mogle postupno da oslabe u narednih pet godina zbog slabašnog privrednog rasta i poboljšane energetske efikasnosti i to u kontekstu naglog povećanja proizvodnje u Iraku i Severnoj Americi.

„Očekivanja privrednog rasta u posmatranom periodu prigušena su zbog tvrdokornih zabrinutisti u vezi s dugom članica Organizacije za privredni razvoj i saradnju (OECD), posebno evrozone. Čak i Kina, glavni motor rasta potražnje u protekloj deceniji pokazuje znakove usporavanja,“ tumači agencija u srednoročnim prognozama.

Podaci navode na zaključak o postupnom slabljenju cena u posmatranom periodu, zaključuju u IEA-i.

U prethodnom srednoročnom izveštaju iz decembra 2011. godine IEA je očekivala rast potražnje za naftom u svetu za oko osam odsto u periodu od 2010. do 2016. godine, dodajući ipak da bi odnos ponude i potražnje na tržištima trebao biti manje tesan nego prethodnih godina.

Deset meseci kasnije IEA dočarava još komotniji odnos ponude i potražnje, prognozirajući rast potražnje za manje od sedam odsto u periodu od 2012. do 2017. godine, kada bi trebala da iznosi 95,7 miliona barela dnevno.

„Prognoza potražnje čini se prigušenijom dok transformativni uticaj nekonvencionalnih tehnologija proizvodnje nafte iz formacija škriljca u Severnoj Americi nadmašuje dosadašnja očekivanja,“ tumače u agenciji.

Mirto Soko iz Sucden Financiala je izjavio „čini se da je reakcija tržišta negativna. Cene sirove nafte oslabile su, nakon jučerašnjeg (četvrtak, 11. Oktobar) rasta, zbog straha koje je izazvala potvrda predviđanja u vezi s rastom potražnje u svetu. Raspoloženje su danas odredile prognoze IEA-e koje pritiskaju cene nafte pa možemo očekivati nastavak silaznog trenda do kraja dana.“

Istovremeno je naftni div BP izdejstvovao dozvolu američke vlade za izvoz američke sirove nafte u Kanadu a izvoznu dozvolu zatražio je i Rojal Dač Šel, što ukazuje na povećanje proizvodnje u vodećem potrošaču nafte SAD a time i ukupne ponude energenata u svetu.

„To će značajno promeniti dinamiku na tržištima nafte u narednim godinama jer se očekuje da će uvoz nafte u SAD pasti a izvoz porasti,“ tumači Rioma Furumi iz Njuedž (Newedge) Japana.

Potporu cenama nafte ipak i dalje pružaju napetosti između Turske i Sirije, zbog mogućeg poremećaja u snabdevanju iz naftom bogate regije Bliskog istoka.

Sirija je u četvrtak optužila Tursku za „vazdušnu pirateriju“, nakon što je Ankara zadržala sirijski putnički avion s odredištem u Damasku, tvrdeći da prevozi municiju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...