EU priprema embargo na iranski gas

Izvor:   Tanjug / Rojters

Zbog kontroverznog atomskog programa Teherana zvaničnici EU otpočeli su pripremu paketa sankcija protiv Irana i planiraju da ga zvanično usvoje na sastanku ministara spoljnih poslova 15. oktobra u Luksemburg. Prva mera iz tog paketa, koja će biti odobrena, je zabrana uvoza iranskog gasa. Embargo EU na iransku naftu uveden je ove godine. (foto: iranski radnik na gasnom polju Južni Pars (South Pars) u južnom iranskom lučkom gradu Asalujeh)

Evropska unija priprema zabranu uvoza prirodnog gasa iz Irana, u okviru nastojanja da pojača pritisak na Islamsku Republiku zbog njenog nuklearnog programa.

Zvaničnici EU otpočeli su pripremu paketa sankcija protiv Irana i planiraju da ga zvanično usvoje na sastanku ministara spoljnih poslova 15. oktobra u Luksemburgu, prenosi Rojters.

Preliminaran dogovor o zabrani uvoza iranskog gasa postignut je kasno u sredu i to je prva mera, iz tog paketa, koja će biti odobrena. U paketu se, takođe, nalaze i različiti predlozi, vezani za finansije i energetiku, ukazale su neimenovane diplomate.

„Postignut je sporazum o gasu koji podržavaju velike članice - Nemačka, Britanija, Francuska,“ rekao je jedan od njih.

Teheran negira da njegov nuklearni program ima bilo kakve vojne namene, ali je zategnutost oko tog pitanja u porastu, pri čemu je Izrael, za koji se veruje da jedini na Bliskom istoku ima atomsko oružje, zapretio da će napasti iranska postrojenja za obogaćivanje uranijuma.

SAD od 1995. godine zabranjuju američkim firmama da investiraju u iransku naftu u gas i da trguju s Iranom.

EU je, pak, znatno kasnije zabranila uvoz iranskih energenata. Embargo na iransku naftu je uveden ove godine, pošto je 2010. godine zabranjeno osnivanje zajedničkih preduzeća sa firmama u Iranu koje se bave naftom i gasom.

Postojeće sankcije EU pokrivaju investiranja u iranski gas, ali ne zabranjuju specijalno uvoz koji je simboličan i ionako nije od većeg značaja.

Izvori u EU ukazuju da iranski gas pristiže u Evropu preko Turske koja ga meša sa azerbejdžanskim gasom i tako isporučuje u 27-očlani blok.

Oni upozoravaju da postoji rizik da nove mere odbiju Tursku, koja ima ključnu ulogu u planovima EU za diversifikovanje isporuka gasa van glavnog isporučioca Rusije, ali ukazuju da vredi preuzeti taj rizik.

Jedan od izvora smatra da će Turska, koja kontroliše najveći deo nove izvozne rute za azerbejdžanski gas, verovatno ignorisati zabranu uvoza iranskog gasa u EU.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...