U decembru start gradnje Južnog toka kroz Srbiju

BM

Srbijagas i ruski Gasprom će 29. oktobra potpisati konačnu investicionu odluku, što znači da će u decembru ove godine u Srbiji zaista početi izgradnja kopnenog dela Južnog toka, najavljuje Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa.

Prva zemlja koja će u decembru ove godine započeti kopnene radove na izgradnji gasovoda Južni tok biće Srbija, kažeDušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa ističe da je vrednost gasovoda kroz našu zemlju 1,7 milijardi evra.

Projekat Južni tok je, trenutno, jedini garantovani projekat u Srbiji. Ove nedelje smo potpisali sve ekonomske, tehničke i finansijske elemente, tako da ćemo 29. oktobra u Moskvi ili ovde u Srbiji, potpisati i konačnu investicionu odluku, što znači da ćemo u decembru ove godine zaista početi izgradnju Južnog toka u Srbiji. Naša zemlja će tako biti prva u Evropi koja će početi da gradi kopneni deo tog gasovoda“, istakao je Bajatović na subotnjoj proslavi dana firme i zahvalio se menadžmentu, saradnicima i naročito inženjerima Srbijagasa, koji sada vode ovaj projekat na teritoriji Srbije.

Bajatović dodaje da su u toku i razgovori oko pripreme takozvane „duge kupovine“ za realizaciju projekta Južni tok. Pod „dugom kupovinom“ podrazumeva se nabavka, dopremanje i skladištenje kompresora i cevi.

„Vrednost kopresorskih stanica biće oko 300 miliona evra, a kada su u pitanju cevi treba reći da je neophodno nabaviti 450.000 tona cevi“, rekao je Bajatović.

Govoreći o budućim projektima Bajatović je naveo gasne centrale, novo podzemno skladište gasa u Srpskom Itebeju, kao i nove vidove saradnje sa strateškim partnerom - kompanijom Gasprom, poput Gasprombanke i već otvorenog Sogaz osiguranja.

„Svi ti projekti, koji pored Gasproma uključuju i strateško partnerstvo sa američkim General electricom i nemačkim Simensom, pokazuju da Srbijagas ima dovoljno potencijala i mogućnosti da može da učestvuje u projektima koji vrede više milijardi dolara“, zaključio je Dušan Bajatović.

Skladišta – put do liderstva

Podsećajući da je Srbija, zahvaljujući aktivnostima Srbijagasa, danas u situaciji da u podzemnom skladištu gasa u Banatskom Dvoru ima rezerve gasa dovoljne da 60 dana niko u Srbiji ne oseti krizu u snabdevanju Bajatović tvrdi: „Srbijagas je danas u stanju da isporuči sve potrebne količine gasa svakom potrošaču, pa i onima koji nam taj gas ne plaćaju.“

Najavljujući drugu fazu izgradnje u Banatskom Dvoru i gradnju gasnog skladišta u Srpskom Itebeju Bajatović tvrdi: „Izgradnom ta dva skladišta uz postojeću prvu fazu u Banatskom dvoru Srbija bi mogla da skladišti na svojoj teritoriji količine gasa za jednogodišnju potrošnju. Zapravo, Srbija bi na taj način postala jedan od lidera u regionu kada je reč o skladištenju i distribuciji gasa.“

Razvoj

Javno preduzeće Srbijagas je već četiri godine jedna od najvažnijih poluga preko koje se čuva socijalna stabilnost u Srbiji. I pored višegodišnje neadekvatne cene prirodnog gasa, mi smo uspeli da sačuvamo kompaniju, njenu imovinu i radnike, kao i uloženi kapital u svim onim preduzećima koja su danas državna, a koja su pre toga bila loše privatizovana, poput Azotare u Pančevu, Srpske fabrike stakla u Paraćinu, Metanolsko sirćetnog kompleksa u Kikindi, rekao je generalni direktor Dušan Bajatović na proslavi sedme godišnjice postojanja JP Srbijagas, koja je upriličena u Sportskom centru Fudbalskog saveza Srbije u Staroj Pazovi.

Dan preduzeća ove godine je obeležen kao Sportski dan zaposlenih Srbijagasa, u znaku promocije zdravog načina života i sportskog duha. Čestitajući zaposlenima na poslovnim rezultatima, direktor Srbijagasa je istakao da je preduzeće za poslednje četiri godine četiri puta povećalo svoju tržišnu vrednost, dok je njegova knjigovodstvena vrednost uvećana za oko 180 miliona evra, koliko je u prethodnom periodu uloženo u razne projekte od nacionalnog do lokalnog značaja.

„Nismo zaustavili razvoj, prijem novih mladih stručnjaka i napredovanje kompanije. I ono što je najvažnije, nismo zaustavili njeno tržišno pozicioniranje u smislu liderstva ne samo u Srbiji, nego i u regionalnim razmerama,“ rekao je Bajatović i dodao da Srbijagas nije budžetski korisnik i da je sav novac koji je ulagan u preduzeća subsidijare, zapravo, izdvajan iz tekuće likvidnosti Srbijagasa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...