Evropa i Kina oborile barele

Izvor:   Hina

Zbog slabih podataka iz Evrope i Kine nafta je juče na tržištu u Londonu pojeftinila za 96 centi, na 110,61 dolara a na američkom za 56 centi na 91,33 dolara za barel. Cene nafte u utorak su balansirale između slabog rasta i mogućih poremećaja u snabdevanju.

Sirova nafta pojeftinila je juče na međunarodnim tržištima nakon što su slabi podaci iz Evrope i Kine prigušili izglede za potražnju, a na sumorno raspoloženje dodatno utiče i zaoštravanje krize u evrozoni.

Barel sirove nafte juče na londonskom tržištu pojeftinio za 96 centi, na 110,61 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 56 centi nižoj ceni - od 91,33 dolara.

Cena sirove nafte balansirala je u utorak na međunarodnim tržištima između slabijih izgleda za potražnju i sporog privrednog rasta i rizika mogućih prekida snabdevanja. Cena barela sirove nafte ostala je u utorak na londonskom tržištu gotovo nepromenjena - na 112,14 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 20 centi višoj ceni, od 92,68 dolara.

Odvojeno je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) na svojim internet stranicama u sredu objavila da je cena barela referentne korpe njene nafte u utorak iznosila 109,32 dolara, što znači da je bila gotovo nepromenjena u odnosu na prethodni dan.

Pao kineski PMI indeks, neizbežno klizanje evrozone u recesiju

Kineski službeni indeks menadžera nabavke (PMI) u sektoru usluga pao je u septembru na 53,7 bodova s 56,3 boda, koliko je iznosio u avgustu, a nedavno objavljen indeks za industrijski sektor, takođe, je pokazao posustajanje aktivnosti.

U Evropi su pad novih narudžbi i ubrzano otpuštanje radnika obeležili ubrzani pad aktivnosti u privatnom sektoru u prošlom mesecu, pokazalo je istraživanje ugledne firme Markit. Njen indeks menadžera nabavke (PMI) navodi na zaključak o gotovo neizbežnom ponovnom klizanju evrozone u recesiju u trećem tromesečju.

„Malo je toga ohrabrujućeg. Strahuje se da Španija možda i neće tražiti paket pomoći a tu je i glavna nesigurnost u vezi s Kinom,“ rekao je Filip Peterson iz štokholmskog SEB-a.

Cene nafte su još uvek 20 dolara više nego što su bile u junu zbog straha da bi napetosti na Bliskom istoku mogle da prouzrokuju poremećaj u snabdevanju. Ulagači su sve uvereniji da spor oko iranskog nuklearnog programa neće biti tako skoro razrešen.

„Cene neće snažno pasti sve dok tržišta podgrejavaju odnosi Irana i Izraela, dakle ne pre kraja godine,“ smatra Toni Nunan iz tokijske korporacije Micubiši.

Balans nafte

Cene nafte u utorak su na međunarodnim tržištima balansirale između slabog rasta i mogućih poremećaja u snabdevanju.

Svetska privredna aktivnost usporena je u ovoj godini, ograničavajući rast potražnje za energentima u Aziji, Evropi i Sjedinjenim Državama. Ulagače istovremeno brine da bi neočekivani prekid snabdevanja s Bliskog istoka ili iz drugih važnih proizvođača mogao da podstakne poskupljenja.

Industrijski pogoni u evrozoni upravo su zaključili najgore tromesečje u tri godine a posustaje i privredni rast u Kini. Američka industrijska proizvodnja u septembru je pak neočekivano porasla, prvi puta od maja.

Ben Bernanke, predsednik američke središnje banke uveren je da američka privreda neće ponovo kliznuti u recesiju, iako su podaci pokazali vrlo spor rast najvećeg svetskog potrošača energije.

„Privredni podaci pritiskaju cene nafte i u kratkoročnoj perspektivi ukazuju na njihov pad. A tržišta podupire i geopolitika. Možda su šanse za to vrlo male, ali ulagače i dalje zabrinjava mogućnost rata na Bliskom istoku. Tako će biti sve dok se vrti priča o iranskim nuklearnim operacijama,“ tumači Tamas Varga iz londonskog PVM Oil asošijetsa (PVM Oil Associates).

Male šanse za rat

Napetost između Irana i Zapada dostigla je visoki nivo nakon što su Sjedinjene Države i Evropa nametnule sankcije toj zemlji u nastojanju da zaustave razvoj iranske nuklearne bombe.

Zbog toga je svetsko tržište izgubilo oko milion barela dnevno iranske sirove nafte a iranska privreda je izložena snažnom pritisku. Iranska valuta rial zaronila je u utorak najmanje devet odsto, kliznuvši na rekordno niskih 37.500 riala za dolar.

Većina investitora procenjuje da su uprkos svemu tome šanse za rat vrlo male.

Odvojeno je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) na svojim internet stranicama u utorak objavila da je cena barela referentne korpe njene nafte u ponedeljak iznosila 109,31 dolar, što znači da je bila 37 centi niža nego prethodnog dana.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...