Saradnja sa Rusijom dobra za Srbiju

Izvor:   Tanjug

Stručnjaci ocenjuju da će razgovori predsednika Srbije i Rusije, Tomislava Nikolića i Vladimira Putina, otvoriti put za bolju privrednu saradnju, da će izgradnja gasovoda Južni tok kroz Srbiju ojačati poziciju Srbije u Evropi ali ne iskuljučuju mogućnost za saradnju sa Zapadom i Istokom.

Razgovori predsednika Srbije i Rusije Tomislava Nikolića i Vladimira Putina, kako su analitičari ocenili, doprineće produbljivanju privredne saradnje dve zemlje, a izgradnja gasovoda Južni tok kroz Srbiju ojačaće ekonomsku i energetsku poziciju Srbije u Evropi.

Zoran Popov, ekonomista očekuje da posle tih razgovora Rusiji, kao velikoj zemlji, neće biti preterano teško da pomogne Srbiji u komplikovanoj situaciji u kojoj se trenutno nalazi, a koja za posledicu može da ima strahovito opadanje životnog standarda stanovništva.

„Pomoć Rusije doprineće da se stanje u zemlji popravi, a na nama je da uradimo što je moguće više sa tim novcem. Naša zemlja je i do sada imala bescarinski aranžman sa Rusijom, ali ga nije dovoljno koristila,“ podsetio je Popov i izrazio očekivanje da ćemo u novim uslovima „biti nešto pametniji.“

Govoreći o gasovodu Južni tok Popov je rekao da će na taj način biti obezbeđeno nesmetano snabdevanje Srbije gasom, a to će za posledicu imati ekonomski jaču zemlju koja će lakše moći da se odupre svim vrstama pritisaka u domenu ekonomije.

„Obezbeđivanjem nesmetanog toka gasa Srbija će biti u mogućnosti da se odupre raznoraznim uslovima koji se pred nju stavljaju, bilo da su u pitanju zahtevi EU ili uslovi MMF-a. Ako je zapadna Evropa privhatila gasovode kao „dar božiji“ onda su oni i za Srbiju dvostruko važniji,“ izjavio je Popov.

Ljubomir Madžar, profesor ekonomije ocenio je da je razumna sve veća orijentisanost Srbije ka Rusiji i istoku, zbog povećanja ekonomske saradnje sa tim zemljama, „ali to ne znači da nas Zapad ne interesuje“.

„Interesuje nas i Zapad i Istok i ići ćemo tamo gde možemo da ostvarimo naše interese,“ kazao je Madžar istakavši da Srbija nije u situaciji da može da bira partnere, već treba da ih traži na sve strane.

Prednosti ruskog tržišta za srpske kompanije su, kako je ukazao Madžar, te što je ono manje zahtevno od tržišta zapadne Evrope i drugih razvijenih zemalja.

„Srpske kompanije lakše mogu da se probiju na rusko tržište, jer ne možemo preko noći ponuditi najsavremenije tehnološke i vrhunski kvalitetne proizvode,“ zaključio je Madžar.

Mlađan Kovačević, ekonomista ocenio je ranije u izjavi Tanjugu da bi srpsko-ruska trgovinska razmena mogla biti udvostručena za nekoliko godina, a ruske investicije povećane u srpsku infrastrukturu, energetiku, poljoprivredu i turizam.

„Rusija ima sve više interesa da ulaže u Srbiju, u koju je nedavno došla i Sberbanka koja može da pospeši te investicije,“ ocenio je Kovačević.

Ruski partneri, smatra Kovačević, imali bi interes da ulažu u otvaranje postrojenja za preradu poljoprivrednih proizvoda u Srbiji, a ne samo da kupuju sirovo voće i povrće iz Srbije, a mi možemo mnogo više da izvozimo u Rusiju, ali to zavisi od nas i od naše bolje organizovanosti da bi podmirili potrebe tog velikog tržišta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...