I Gasprom u igri za slovenački Petrol

Izvor:   business.hr

Iako još uvek nije poznato koliki bi udeo Petrola država Slovenija prodala pojavile su se informacije da je ruski Gasprom zainteresovan za kupovinu slovenačke naftne kompanije.

Ruska energetska kompanija Gasprom navodno je zainteresovana za kupovinu slovenačkog Petrola, kojem bi se, na osnovu pisanja slovenačkih medija, većinski paket akcija uskoro mogao naći na prodaji.

Finance navode kako im iz Gasproma nisu odgovorili koliki je interes za Petrol, ali izvori bliski kompaniji kažu kako se u Rusiji više ne piše o ponudi za preuzimanje, što bi moglo da znači da bi se ona mogla dogoditi vrlo brzo.

Kada je krajem prošlog meseca slovenačka vlada objavila konkurs za prodaju većinskog udela u barem tri velike kompanije pojavile su se informacije da Petrol preuzima ruska gasna kompanija Gasprom. Ipak, izvori slovenačkog časopisa Finance tvrde da za sada od prodaje neće biti ništa jer Rusi čekaju.

Za sada nije poznato koliki udeo Petrola bi država Slovenija prodala, odnosno da li bi zadržala četvrtinski udeo u naftnoj kompaniji. Ono što je poznato je da su ostali vlasnici ranije počeli stvarati prodajni konzorcijum. Sada je to već 18,3 osnovnog kapitala. Uz Istrabenz, koji je već započeo prodaju, tu su NKBM, NLB, Hipo, UniKredit banka i Gorenjska banka. Banke su do akcija došle oduzimanjem, uglavnom Istrabenzu ili Zvonu Ena. Jasno je: na prodaju je većinski udeo Petrola.

Gasprom se, na osnovu neslužbenih informacija, zainteresovao za Petrol još 2007. godine, kad je akcije Petrola preuzimao Istrabenz.

„Petrol bi mogao biti prodat skuplje od OMV-a u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, jer bi kupac trebalo da da premiju za udeo na tržištu,“ rekao je Sašo Šmigič iz KD fonda.

Gasprom je bio u igri za otkup OMV-a u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, ali izvori u naftnoj industriji kažu da se povukao pred ruskom kompanijom Zarubežnjeft. U širenju naftnih velikana prethodna podela teritorija nepisano je pravilo. U Srbiji je, na primer, glavni Lukoil.

Prema informacijama kojima raspolažu Finance, drugih zainteresovanih kupaca nema, najviše zato što su makroekonomske prognoze za region slabe pa bi prodaja imala smisla samo za velike, dugoročne strateške kupce.

Za Petrol se već zanimalo nekoliko kupaca od Evrope do Rusije. U najvećoj prednosti je bio ruski Lukoil, koji se, kad je austrijiski OMV počeo da pokazuje interes, počeo da se povlači iz regiona. Među potencijalnim kupcima lako se može pojaviti italijanska filijala neke veće naftne kompanije, rekao je Matej Mazi iz NLB fonda.

Kako se spekuliše, cena od 300 dolara po akciji bila bi dovoljna da ponuda uspe pa bi većinski vlasnici mogli sanjati o ceni od 400 do 500 evra. Izvori za Finance kažu da se to neće dogoditi, neće biti jake konkurencije jer Rusi dobro znaju da većina vlasnika mora da proda svoje udele u Petrolu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...