Cena gasa motiv za antimonopolsku istragu EU

Izvor:   Srna

Stručnjaci smatraju da iza pokretanja antimonopolske istrage EK u vezi sa Gaspromom stoji - cena gasa odnosno da je to povezano sa pokušajem Evrope da izvrši pritisak na Gasprom s ciljem promene formiranja cena.

Skriveni motiv Evropske komisije (EK), koja je počela istragu, sumnjičeći Gasprom za „kršenje antimonopolskog zakonodavstva Unije" je cena gasa, komentarišu stručnjaci, koji smatraju da se na taj način pokušava izvršiti pritisak na Ruse da Evropi ovaj energent prodaju jeftinije.

Brisel razmatra tri slučaja kršenja konkurencije u centralnoj i istočnoj Evropi. Navodno, podelivši tržišta, Gasprom je otežavao slobodne isporuke gasa u zemlje EU sprečavajući konkurente da dođu na tržište, a formirao je nepravedne cene, povezavši ih sa cenama nafte.

Aleksej Gromov, zamenik generalnog direktora Instituta energetske strategije smatra da iza svega stoji - cena gasa.

Gromov veruje da je to povezano sa pokušajem Evrope da izvrši pritisak na Gasprom s ciljem promene formiranja cena, zato što se poslednjih nekoliko godina cena ruskog gasa stabilno nalazi među najvišim u Evropi.

Evropljanima takva situacija ne odgovara, uzimajući u obzir tešku kriznu situaciju u ekonomiji evrozone.

Evročinovnici godinama insistiraju na cenovnim ustupcima ruske kompanije. U jesen protekle godine izvršeni su pretresi u kancelarijama evropskih filijala Gasproma.

Formalni povod je „kršenje antimonopolnog zakonodavstva“. Kontrolu je, na osnovu nezvaničnih podataka, inicirala Vlada Litvanije, s kojom je Gasprom više puta imao sporove zbog cena.

Sada su evropske vlasti odlučile da pribegnu strožim merama – da optuže sam Gasprom, navode ruski mediji.

Stručnjaci smatraju da je interesovanje Evropske komisije posledica činjenice da u nizu tržišta dominira učešće Gasproma u isporukama gasa. U nekim zemljama njegov udeo iznosi skoro 100 odsto.

U nizu zemalja istočne i centralne Evrope Gasprom je dominantna kompanija, ali, razlog je racionalan - te zemlje ne mogu da nađu druge dobavljače energenata.

Što se tiče cenovne politike rukovodstvo Gasproma ističe da primenjeni principi formiranja cena odgovaraju standardima koje koriste drugi proizvođači i izvoznici gasa.

Posebno se ističe da je Gasprom ruska kompanija i zato je van jurisdikcije vlasti EU.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...