EK proverava monopol Gasproma

BM

Brisel je pokrenuo zvaničnu antimonopolsku istragu protiv Gasproma proveravajući da li ova ruska firma zloupotrebljava svoju dominantnu poziciju na tržištu prirodnog gasa u centralnoj i istočnoj Evropi. Iz Gasproma poručuju da to što poštuju zakone Rusije ne znači da postupaju suprotno od pravila o konkurenciji EU. (foto: Mapa gasovoda od Rusije ka Evropi)

Gasprom je registrovan van nadležnosti EU. Gasprom je poslovni entitet ovlašćen, u skladu sa zakonodavstvom Ruske Federacije, posebnim društvenim funkcijama i statusom strateške organizacije, kojom upravlja Vlada, poručuju iz ove ruske kompanije Evropskoj komisiji, koja je 4. septembra na svom sajtu objavila da je pokrenula zvaničnu formalnu antimonopolsku istragu o delovanju Gasproma u sektoru tranzita i trgovine gasom u Evropi.

Evropska komisija je, da podsetom, saopštila da je pokrenula zvaničnu istragu protiv ruskog Gasproma, kako bi ispitala da li ta energetska kompanija ima monopolski položaj na tržištu gasa centralne i istočne Evrope, što bi predstavljalo kršenje antimonopolskih propisa Evropske unije (EU).

Komisija je zabrinuta da Gasprom „možda zloupotrebljava svoju dominantnu poziciju na tržištu gasa u zemljama centralne i istočne Evrope,“ i tako krši član 102 Sporazuma o funkcionisanju EU.

Komisija je navela tri područja koja treba da istraži: moguću podelu tržišta gasa „putem ometanja slobodnog toka gasa kroz države članice EU“; moguće sprečavanje diverzifikacije na polju snabdevanja gasom; i strahovanje da je Gasprom možda „odredio nepravednu cenu svojim potrošačima time što je cenu gasa povezao sa cenom nafte.“

Pokretanje ove procedure ne prejudicira ishod istrage, to samo znači da će EK ovo pitanje tretirati kao prioritetno, navedeno je u saopštenju Evropske komisije, prenosi Tanjug.

EK je obavestila Gasprom o svojoj istrazi, za čije okončanje ne postoji zakonom predviđen rok. Komisija je saopštila da se istraga preduzima na osnovu inspekcije koja je izvršena u mnogim zemljama EU septembra 2011. godine.

Njome će biti obuhvaćene aktivnosti Gasproma u Bugarskoj, Češkoj, Estoniji, Mađarskoj, Letoniji, Litvaniji, Poljskoj i Slovačkoj.

gasovodi-evropa-rusija

Trajanje istrage će, kako je navedeno, zavisiti od niza faktora među kojima je složenost slučaja i neophodnost poštovanja prava kompanije na odbranu.

U Gaspromu su najpre za Bi-Bi-Si kratko prokomentarisali najavu Evropske komisije: „Neka istražuju“.

Juče je, međutim, iz Gasproma stiglo saopštenje u kome se kaže: „Do danas naša kompanija još uvek nije dobila zvanično obaveštenje iz Evropske komisije a koje se tiče pitanja ove najavljene istrage. Pokretanje ovog istražnog postupka ne znači da je Gasprom postupio suprotno od pravila o konkurenciji EU.“

Iz Gasproma poručuju da veoma pažljivo pridržavaju sve odredbe međunarodnog prava i nacionalnog zakonodavstva u svim državama gde Grupa Gasprom posluje.

„Aktivnosti Gasprom Grupe na tržištu EU potpuno su u skladu sa zakonskim standardima koje primenjuju drugi proizvođači i izvoznici prirodnog gasa, a to uključuje i mehanizam formiranja cene. Očekujemo da će istraga poštovati naša zakonska prava i legitimne interese, koji su zasnovani na evropskom i mađunarodnom pravu i da će se uzeti u ubzir to da je OAO Gasprom, registrovan van nadležnosti EU, poslovni entitet ovlašćen, u skladu sa zakonodavstvom Ruske Federacije, posebnim društvenim funkcijama i statusom strateške organizacije, kojom upravlja Vlada,“ kažu u Gaspromu poručujući Briselu da je „OAO Gasprom bio i ostaje uvek veran svojoj obavezi da sarađuje sa dobrim i iskrenim namerama sa Evropskom komisijom i ostaje posvećen da nastavi sa ovom interakcijom zarad konstruktivnog dijaloga.“

I iz Brisela sada stižu pomirljivi tonovi.

„Komisija ne namerava da počinje trgovinski rat s Rusijom zbog uslova za isporuku gasa“, izjavio je za Itar-tas neimenovani predstavnik pres službe EK. „Radi se o običnoj proveri usaglašenosti delovanja strane kompanije na evropskom tržištu sa evropskim normama vezanim za konkurenciju. Početak formalne procedure ne znači da EK smatra da je Gasprom kriv za prekšaje i to treba razjasniti,“ naveo je taj zvaničnik i dodao da će Komisija pažljivo i nepristrasno proučiti situaciju.

Ako Gasprom bude proglašen krivim za primenu antikonkurentske prakse na evropskom tržištu, preti mu kazna čija će se visina računati u procentima od godišnjeg prihoda kompanije i može dostići stotine miliona evra, navode ruski mediji.

EU iz uvoza pokriva 80 odsto svojih potreba za prirodnim gasom, od čega se trećina uvozi iz Rusije. Administracija u Briselu se u prošlosti često sukobljavala sa zvaničnom Moskvom oko snabdevanja energentima, naveo je AFP.

Udeo Gasproma u evropskom uvozu gasa iznosi 25 odsto, a mnoge zemlje se skoro u potpunosti oslanjanju na uvoz preko Gasproma. Mnoge od tih zemalja vezane su dugoročnim ugovorima za Gasprom i u prošlosti su tvrdile da plaćaju visoku cenu tog gasa.

Zamerke evropskih vlasti ruskoj gasnoj kompaniji nisu iznenađenje budući da su, kako se podseća, još pre više meseci, u jesen 2011. godine antimonopolski organi EU vršili proveru u ćerkama kompanijama Gasproma u Nemačkoj i Češkoj, što se, takođe, odvijalo u okviru istrage mogućeg kršenja pravila konkurencije u sferi isporuke prirodnog gasa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...