Južni tok – boljitak za Srbiju

Izvor:   Tanjug

Gasovod Južni tok doneće Srbiji energetsku stabilnost i ojačati sveukupnu privredu, izjavio je Miloš Bugarin, predsednik Privredne komore Srbije.

Najavljeni početak izgradnje magistralnog gasovoda Južni tok kroz Srbiju doneće našoj zemlji energetsku stabilnost, rekao je Miloš Bugarin, predsednik Privredne komore Srbije dodajući da će taj projekat da uposli domaću građevinsku operativu i industriju građevinskog materijala, angažuje veliki deo srpske privrede i poveća zaposlenost.

„Ta 2013. godina, sa početkom izgradnje gasovoda, značiće boljitak u više pravaca i to ne samo za srpski energetski bilans, nego i za sveukupnu srpsku privredu,“ ocenio je Bugarin.

Komentarišući najavu ruskog Gasproma da će krajem decembra početi izgradnja Južnog toka kroz Srbiju Bugarin je naglasio da je „to sa više aspekata izuzetno dobra vest.“

Bugarin je rekao da, kao država, moramo da budemo veoma spremni da odgovorimo visokim kriterijumima i zahtevima za izgradnju takvog jednog magistralnog gasovoda, pri čemu bi prioritet trebalo dati domaćoj građevinskoj operativi gde god je to moguće, ako naše firme ispunjavaju uslove i propisane standarde koji se traže.

Predsednik PKS je objasnio da će izgradnja magistralnog gasovoda kroz Srbiju značiti veći nivo potrošnje, uključujući robu široke potrošnje, prehrambene artikle i neke druge proizvode, što će podstaći nivo privredne aktivnosti u zemlji.

Početak radova na našem delu trase gasovoda Južni tok zakazan je za 11. decembar, a on bi preko teritorije Srbije trebalo da prolazi u dužini od 411 kilometara, sa kapacitetom od 36 do 41 milijarde kubnih metara zemnog gasa godišnje.

Procenjeno je da će izgradnja dela Južnog toka kroz Srbiju koštati oko 1,9 milijardi evra a ruski Gasprom je naveo da bi izgradnja deonice kroz našu zemlju mogla da privuče do 1,5 milijardi evra direktnih investicija.

Za 25 godina eksploatacije gasovod bi Srbiji mogao da donese četiri milijarde evra prihoda od transporta gasa, što naša zemlja godinama plaća drugim državama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...