Ajzak uzdrmao naftna tržišta

BM

Analitičari ocenjuje da će ove nedelje zbog tropske oluje Ajzak biti značajnih promena u kretanju cene nafte na međunarodnim tržištima što potvrđuje i činjenica da je u ponedeljak nafta na londonskom tržištu poskupela na 115,50 dolara za barel, a juče se stabilizovala na 112,59 dolara za barel.

Cena sirove nafte stabilizovala se u utorak ispod nivoa od 113 dolara za barel nakon što je dan ranije nafta poskupela za gotovo dva dolara zbog zatvaranja postrojenja za proizvodnju nafte u Meksičkom zalivu u očekivanju tropske oluje Ajzak.

Barel sirove nafte je juče na londonskom tržištu poskupeo 33 centa, na 112,59 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 57 centi višoj ceni, od 96,04 dolara.

U ponedeljak je nafta u elektronskoj trgovini na londonskom tržištu nakratko poskupela na 115,50 dolara za barel, u plusu gotovo dva dolara, budući da su američki prerađivači zatvorili pogone na obali zbog tropske oluje Ajzak. Na kraju trgovanja barel se stabilizovao na 112,26 dolara. Na američkom tržištu najviši nivo koji je cena barela dostigla u ponedeljak iznosio je 97,72 dolara.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) juče je na svojim internet stranicama objavila da je cena barela referentne korpe njene nafte u ponedeljak iznosila 112,04 dolara, što znači da je bila gotovo nepromenjena u odnosu na petak, prenosi Hina.

„Budući da su američke rafinerije u Meksičkom zalivu radile punim kapacitetom, tržišta su prekid snažno osetila,“ izjavili su analitičari JP Morgana.

Energetske firme smanjile su proizvodnju nafte u Meksičkom zalivu za 78 odsto, saopštio je u ponedeljak američki regulator.

Očekuje se da će idućih dana proizvodnja u regionu, u kojem se proizvodi gotovo četvrtina američke nafte i sedam odsto gasa, dodatno smanjiti s obzirom na očekivano kretanje oluje i njeno jačanje do stepena kvalifikovanog kao uragan.

Tropska oluja Ajzak zahvatila je Meksički zaliv, a meteorolozi Rojtersove Vremenske prognoze Insigta (Weather Insighta) predviđaju da će prouzrokovati kratkotrajno zatvaranje čak 85 odsto američkih proizvodnih kapaciteta na tom području.

Analitičar Stiven Šork rekao je da očekuje da će „ove nedelje biti značajnih promena u kretanju cene nafte“ zbog tropske oluje Ajzak, za koju meteorolozi kažu da će dobiti na jačini pre nego što kao uragan 2. kategorije danas pogodi područje negde između Nju Orleansa i Florida Penhendla, prenosi Tanjug.

Šork je zabrinut da će Ajzak prerasti u reprizu uragana Katrina iz 2005. godine i Gustava iz 2008. godine, koji su oštetili rafinerije i naftovode u Meksičkom zalivu i poremetili saobraćaj tankera.

Poskupljenje nafte možda ograničava strah da bi rafinerije zbog šteta prouzrokovanih uraganom mogle smanjiti kupovine nafte u narednim nedeljama a pojačana su i očekivanja da bi Međunarodna agencija za energetiku (IEA) mogla da odmrzne strateške rezerve nafte već u septembru.

„Oluja verovatno utiče na poskupljenje nafte, ali raspoloženje je generalno poboljšano. Svi žele da znaju hoće li sastanak u Džekson Holu (Jackson Holeu) biti prekretnica za tržišta roba,“ kaže Eugen Veinberg iz Komerzbanka.

Zvaničnici američke središnje banke i ekonomisti sastaće se krajem nedelje u Džekson Holu na redovnom godišnjem skupu a u fokusu pažnje biće govor Bena Bernankea, čelnika Feda kako bi se utvrdilo da li je nagovestio mogući treći ciklus ublažavanja monetarne politike.

U pismu Kongresnom odboru Bernanke je istakao da američka središnja banka FED ima prostora za pokretanje novih podsticajnih mera kako bi se ojačala američka privreda, što je, takođe, uticalo na poskupljenje nafte.

„Na poskupljenje nafte u ponedeljak su, takođe, uticali eksplozija i požar u rafineriji Amuaj na zapadu Venecuele, jednom od najvećih postrojenja za preradu „tečnog zlata“ na svetu,“ istakao je Viktor Šam, analitičar singapurske konsultantske firme Pervin end Gerc.

Tržišta će, takođe, pratiti moguće naznake iz evrozone uoči redovnog sastanka odbora ECB za monetarnu politiku, zakazanog 6. septembra.

Nafta je od juna poskupela skoro 30 odsto budući da su međunarodne sankcije na izvoz iranske nafte i radovi na održavanju postrojenja u Severnom moru smanjili snabdevanje.

Borba u Siriji i napetost zbog iranskog spornog nuklearnog programa „podržale“ su cene nafte ovog leta a njima se odnedavno pridružila i zabrinutost zbog kašnjenja u izgradnji iračkog naftovoda, zbog čega bi moglo doći do tromesečnog zastoja u proizvodnji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...