Brisel već uređuje tržište derivata u Hrvatskoj

Izvor:   Novi list

I pre ulaska Hrvatske u EU uvoznici naftnih derivata iz zemalja članica su od Evropske komisije tražili ukidanje odredbe prema kojoj je derivate pre puštanja na maloprodajno tržište potrebno prethodno skladišti. Navodno, najviše su insistirali Slovenci, odnosno njihova kompanija Petrol.

Hrvatska će zbog pritiska Evropske komisije morati da menja neke delove svog zakonodavstva i pre nego što je planirala, a to će olakšati i pojeftiniti uvoz naftnih derivata.

Uvoznici naftnih derivata dužni su da derivate, prema sadašnjem zakonodavstvu, pre puštanja na maloprodajno tržište prethodno skladište u Hrvatskoj, što znači da gorivo ne može direktno iz cisterni na benzinske pumpe. To je, naravno, uvoznicima koji su morali da plaćaju skladištenje povećavalo troškove.

„Gnjaviti“ Hrvatsku

Vladin plan je bio ukinuti takva pravila od početka jula sledeće godine, kad Hrvatska postane članica EU, ali moraće to da učini nešto ranije jer uvoznici iz zemalja EU nisu želeli da čekaju još godinu dana, pa su se žalili Komisiji.

Na osnovu informacija iz Vlade na ukidanju takvih pravila najviše su insistirali Slovenci odnosno njihova kompanija Petrol. Rezultat će biti izmena Uredbe o uslovima za obavljanje trgovine na veliko i trgovine s inostranstvom koja propisuje skladištenje naftnih derivata kod uvoza. To su za Novi list potvrdili i u Evropskoj komisiji i u Vladi.

Iz Kancelarije portparola Evropske komisije odgovaraju da su „primili pritužbe i da su ih njihove službe utvrdile da Uredba nije u skladu s evropskom pravnom tekovinom“. Otkrivaju i da su o tome razgovarali s hrvatskim vlastima i da imaju informaciju da će to pitanje biti rešeno u trećem kvartalu ove godine napominjući i da je to pitanje spomenuto u prolećnom izveštaju o monitoringu.

U tom izveštaju stoji pak da s obzirom na slobodu kretanja roba Hrvatska mora da uskladi svoje zakonodavstvo kad je u pitanju skladištenje naftnih derivata kod uvoza, jer ta mera predstavlja ograničenje kojim se krši pravna tekovina EU.

Sagovornici iz hrvatske Vlade napominju da je je plan bio ukidanje uredbe tek s datumom ulaska u EU. Ali, otkrivaju da uvoznici, pogotovo oni iz Slovenije nisu mogli da se strpe do tog datuma i da su susedi insistirali na ranijim izmenama. Slovenci vode računa, napominje izvor Novog lista, o svom i najsitnijem interesu što je njihovo pravo, a samo je bonus, dodaje u šali, ako pri tome i na najmanjem detalju mogu još malo „gnjaviti“ Hrvatsku.

Ograničavanje sloboda

Iz Petrola su izbegli direktno da odgovore na pitanje jesu li zatražili izmene uredbe i jesu li baš oni EK upoznali s tim problemom.

„Preduzeće Petrol, u skladu s uredbom, koja je na snazi u Hrvatskoj, dužno je da skladišti naftne derivate u Republici Hrvatskoj, što povećava troškove logistike. Spomenuta uredba nije u skladu s evropskim zakonodavstvom jer ograničava jednu od četiri sloboda koje vrede za jedinstveno tržište EU,“ odgovaraju iz te iz firme dodajući da će ulazak Hrvatske u EU doneti liberalizaciju u različitim segmentima energetskog tržišta, što će im omogućiti postupnu prisutnost na Hrvatskom tržištu sa svim energetskim proizvodima i uslugama koje ima u Sloveniji, pa u tome smislu, ulazak Hrvatske u EU ocenjuju pozitivno.

U OMV-u Hrvatska su još manje raspoloženi da govore o tom pitanju jer je kako kažu njihova politika da takve teme ne komentarišu.

Zaštita od šverca, a ne zaštita Ine

U Ini, koja je bila u prednosti zbog te uredbe, poručuju da podržavaju „rešenja koja osiguravaju jednake šanse svim učesnicima na tržištu i konkurentne proizvode potrošačima uz najviši nivo sigurnosti snabdevanja“. Nisu odgovorili na pitanje jesu li možda oni nekom od uvoznika iznajmljivali skladišta i pod kojim uslovima.

U Vladi Hrvatske ističu da Uredba pre desetak godina nije donesena kako bi se u povoljniji položaj stavila Ina, nego kako bi se tržište zaštitilo od šverca, odnosno kako bi se pri uvozu kontrolisala i količina i kvaliteta naftnih derivata.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...