U Novu godinu NIS ulazi s gorivom evro kvaliteta

J. Putniković

NIS će u pančevačkoj rafineriji gorivo “evro pet” kvaliteta početi da prizvodi već u novembru ove godine. Ukupan obim prerade nafte u Rafineriji Pančevo iznosiće 4,8 miliona tona sirove nafte godišnje, što će NIS-u omogućiti da u potpunosti zadovolji zahteve nacionalnog tržišta derivata u Srbiji i da postane aktivan učesnik na tržištima derivata susednih država.

Modernizovana Rafinerija nafte u Pančevu će gorivo “evro pet” kvaliteta početi da proizvodi u novembru ove godine, najavio je Kiril Kravčenko, generalni direktor Naftne industrije Srbije AD u petak ističući da zalihe starog goriva treba da budu rasporodate do kraja prvog kvartala 2013. godine.

Zorani Mihajlović, ministarki energetike, razvoja i zaštite životne sredine, koja je u petak obišla pančevaćku rafineriju Kravčenko je rekao da su prilikom modernizacije primenjene najnovije svetske tehnologije, koja će smanjiti emisiju štetnih gasova u Pančevu za 10 odsto, u odnosu na zakonom dozvoljene granice.

Zorana-mihajlovic-kiril-kravcenko

NIS već priprema studije za nastavak rekonstrukcije tog pogona za preradu nafte, rekao je Kravčenko prilikom posete Rafineriji ministarke energetike koja je kazala da je “Srbija dugo čekala da počne proizvodnja derivata evro pet kvaliteta. Nadam se da će NIS nastaviti modernizaciju i da će za dve do tri godine biti realizovani novi projekti.”

Ministarka je obaveštena da su već sada na novim pogonima, praktično, završeni svi građevinski i mašinsko-montažni radovi, što potvrđuje činjenica da je potpisan odgovarajući akt s generalnim izvođačem, kompanijom CB&I Lummus.

U okviru realizacije projekta modernizacije Rafinerije nafte u Pančevu od 2009. godine je na teritoriji Rafinerije, pored osnovnih prerađivačkih kapaciteta, ukupno izgrađeno i modernizirovano 28 objekata fabričke infrastrukture, među kojima su rezervoari za skladištenje tečnog naftnog gasa (TNG), savremena transformatorska stanica kapaciteta 220 KV, uređaj za regeneraciju vodonika i postrojenja za preradu gasova S-50, komandna soba, uređaj za preradu istrošene sumporne kiseline – SARU, nove ugljovodonične baklje izgrađeni ili modernizovani sledeći objekti: postrojenje MHC\DHT, postrojenje za katalitički kreking, kompleksi za drumsko i železničko utakanje, niz objekata ekološke infrastrukture preduzeća… Trenutno se na teritoriji fabrike aktivno odvija proces njihovog prijema od strane državnih nadzornih organa.

Ukupan iznos investicija u rekonstrukciju rafinerijske infrastrukture je oko 90 miliona evra. Temeljno obnavljanje infrastrukture Rafinerije Pančevo omogućiće značajno povećanje efikasnosti tehnološkog procesa i energetske stabilnosti proizvodnje kao i povećanje energetske efikasnosti, povećanje nivoa industrijske bezbednosti u ključnim objektima, ali i smanjenje uticaja na životnu sredinu zahvaljujući korišćenju savremenih tehnologija za neutralisanje nus-proizvoda prerade nafte, što već utiče na smanjenje emisije štenih materija u atmosferu. Sve ovo, pri tome, doprinosi smanjenju obima troškova u preduzeću.

“Stvaranje sistema savremene infrastrukture rafinerije je jedan od neophodnih uslova za uspešan završetak kompleksa mera na modernizaciji proizvodnih kapaciteta NIS, i ja sa sigurnošću mogu da kažem da smo ga mi u potpunosti ispunili. Efikasna prerada nafte ne može da se sastoji samo od proizvodnih kapaciteta – potrebne su i savremene mreže za distribuciju električne energije, uređaji za regeneraciju sirovina koje se koriste u različitim procesima, stabilan sistem transporta i logistike. Ako je samo postrojenje MHC\DHT, koje će početi s radom novembra ove godine, srce rafinerije, onda su objekti koje smo danas videli – njen sistem za cirkulaciju, bez kojeg je nemoguć efikasan rad Rafinerije,” istakao je generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko.

Proces modernizacije Rafinerije Pančevo započet je 2009. godine a za njegovu realizaciju je do kraja 2012. godine, u skladu s ugovorom o kupoprodaji 51 % akcija NIS-a od strane kompanije Gaspromnjeft izdvojeno je oko 500 miliona evra. Isplata sredstava na račune NIS završena je pre roka – poslednja tranša investicionog paketa uplaćena je kompaniji u aprilu 2012. godine, tvrde u NIS-u.

Najavljujući potpuni početak rada obnovljene Rafinerije Pančevo Kravčenko objašnjava da će “puštanje u rad postrojenja MHC\DHT omogućiti NIS-u da poveća dubinu prerade nafte na 84 %, a obim takozvanih “belih” naftnih derivata iznosiće 76 % od ukupnog obima prerade NIS. Očekuje se da će posle toga kompanija potpuno preći na proizvodnju naftnih derivata po najstrožim standardima “evro pet”. Pri tom će obim proizvodnje evrodizela iznositi do 1,5 milion tona godišnje (6,5 puta više nego danas), a evrobenzina – 0,64 miliona tona godišnje.”

nis-cisterne

Ukupan obim prerade nafte u Rafineriji Pančevo iznosiće 4,8 miliona tona sirove nafte godišnje, što će NIS-u omogućiti da u potpunosti zadovolji zahteve nacionalnog tržišta derivata u Srbiji i da postane aktivan učesnik na tržištima derivata susednih država.

Pozdravljajući skoru proizvodnju goriva evropskog standard ministarka dr Mihajlović je najavila da će nova vlada, čiji je član “štititi interese Srbije u NIS-u”.

Odgovarajući na novinarsko pitanje o tome šta će uraditi kao predstavnik vlade u Skupštini akcionara NIS-a  Zorana Mihajlović je rekal da nije “sigurna da su se interesi Srbije mnogo štitili u prethodnom periodu, što mora da se promeni. Promeniće se mnogo toga preko pregovarača iz vlade koji budu u Skupštini akcionara i Nadzornom odboru NIS-a, jer Srbija, kao manjinski akcionar, mora da čuva svojih 29,6 odsto. Vlada će biti korektan partner, ali mora da štiti ono što je njeno.”


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...