Kriza smanjuje potrošnju nafte

Usporen privredni rast će ove i naredne godine uticati na smanjenje globalne tražnje za naftom, saopštila je IEA, ukazujući da će, zapravo, biti manja potražnja za crnim zlatom koje proizvode zemlje članice OPEC-a. Cena sirove nafte pala je u petak na međunarodnim tržištima zbog smanjenog kineskog uvoza i izvoza u julu i ovakve prognoze IEA.

Cena barela sirove nafte pala je na londonskom tržištu 1,20 dolara, na 112,02 dolara, nakon što se nakratko spustila i na nivo od 111,46 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,05 dolara nižoj ceni od 92,31 dolar za barel.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) na svojim internet stranicama objavila da je cena barela referentne korpe njene nafte u četvrtak iznosila 108,39 dolara, što znači da je ostala skoro nepromenjena u odnosu na dan ranije.

Usporen privredni rast bi mogao ograničiti godišnji rast tražnje nafte na 0,9 miliona barela dnevno u 2012, odnosno na 0,8 miliona barela dnevno u 2013. godini, uz prosečnu potražnju od 89,6 miliona barela dnevno u 2012. i 90,5 miliona barela dnevno u 2013. godini, što je niže u odnosu na prošlomesečnu prognozu od 89,9 miliona barela dnevno i 90,9 miliona barela dnevno, navedeno je u najnovijem mesečnom izveštaju Međunarodne energetske agencije (IEA) o nafti, prenosi Tanjug agenciju AFP.

Konkretno, IEA je u redovnom mesečnom izveštaju najavila slabiju potražnju za naftom u ovoj godini, snizivši ujedno i procenu o rastu potražnje za naftom u 2013. godini za 150.000 barela dnevno.

“Slabiji privredni rast utiče na sporiji rast potražnje za naftom širom sveta. Globalne zalihe su porasle, a tržište nafte izgleda dobro snabdeveno”, rekao je David Fyfe iz IEA-e.

IEA je ukazala na to da će biti smanjena tražnja za naftom koju proizvode zemlje OPEC-a dok će, isovremeno, tražnja za jeftinijom naftom iz zemalja izvan Organizacije zemalja izvoznica nafte ostati ista, prenosi Beta.

Smanjenje tražnje se objašnjava stalnim poskupljenjima nafte OPEC i usporenim privrednim rastom u svetu, posebno velikih privreda - Kine i SAD koje su najveći potrošači, piše u mesečnom izveštaju agencije.

Geopolitičke prilike mogle bi uticati na cene na tržistu nafte. Problem Zapada sa Iranom, jednim od najvećih izvoznika nafte, može vršiti veliki uticaj na cene do kraja godine, ukazuje IEA.

Proizvodnja u Libiji, Iraku i Nigeriji relativno je stabilizovana, a mogla bi biti ugrožena ukoliko dođe do tenzija unutar zemalja.

OPEC čini 12 zemalja, sa Bliskog Istoka i iz Afrike. Sedište te organizacije najvećih proizvođača nafte u svetu je u Beču.

IEA, agencija, koja po pitanjima energetike savetuje 28 razvijenih zemalja, snizila je prognozu ekonomskog rasta tih zemalja za 2013. na 3,6 sa 3,8 odsto, ali je prognozu za 2012. zadržala nepromenjenom, na 3,3 odsto.

Podaci objavljeni u petak pokazali su da je drugi po veličini svetski potrošač nafte - Kina u julu povećao izvoz samo jedan odsto na godišnjem nivou, što upućuje na zaključak da vladina strategija za podsticanje privrednog rasta donosi mršave rezultate, pa su potrebne nove mere.

Kineska ekonomija će, kako navodi IEA, ove godine verovatno ojačati za osam odsto, umesto 8,2 odsto, a u 2013. za 8,1 odsto, a ne 8,5 odsto. SAD bi naredne godine trebalo da ostvare rast od dva odsto, što je niže u odnosu na prvobitno prognoziranih 2,3 odsto.

“Podaci o trgovinskim bilansima su razočarali. Nameće se pitanje kako će izgledati potražnja za robama u drugoj polovini godine, što utiče na cene roba. No, tržište tu podatke ne tumači samo kao lošu vest, jer slabi kineski ekonomski podaci omogućuju centralnoj banci dodatno sniženje ključnih kamatnih stopa, što bi iznova moglo pokrenuti privredu”, smatra Tim Waterer iz sydneyjskog CMC Marketsa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...