Sudanci se dogovorili oko tranzita nafte

Izvor   Beta-AFP

Spor Sudan i Južni Sudan oko naplate tranzita južnosudanske nafte kroz sudanski naftovod rešen dogovorom o iznosu takse i obeštećenju za severnog suseda.

Sudan i Južni Sudan postigli su juče, nakon tronedeljnih pregovora u Adis Abebi, dogovor u sporu oko naplate za tranzit nafte zbog kog su ranije ove godine zamalo zaratili.

Predstavnik Sudana u pregovorima Mutrif Sidik izjavio je da će primena sporazuma početi nakon što se dve strane dogovore o bezbednosnim pitanjima.

AP navodi da je vlada Južnog Sudana saopštila da će platiti približno 9,48 dolara po barelu za transport njegove nafte kroz sudanski naftovod, a da je dogovor postignut na 3,5 godina, nakon čega će se o njemu ponovo pregovarati.

Južni Sudan je u januaru obustavio proizvodnju nafte jer nije pristao na tranzitne takse za prolaz nafte kroz Sudan, a zasad još nije poznato kada će obnoviti naftnu proizvodnju.

sudan-nafta

Ovaj spor značajno je oštetio privrede obe zemlje, a očekuje se da će, u skladu sa postignutim dogovorom, Južni Sudan nadoknaditi Kartumu gubitak od više milijardi dolara (najverovatnije paušalni iznos od tri milijarde dolara), nastao nakon njegovog otcepljenja prošle godine.

Američki predsednik Barak Obama pozdravio je dogovor, ističući da on otvara put za veći napredak naroda obe zemlje.

„Lideri Sudanu i Južnog Sudana zaslužuju pohvalu zbog kompromisa o važnoj temi”, piše u saopštenju.

Obama je posebnu zahvalnost uputio Afričkoj uniji koju predvodi bivši predsednik Južne Afrike Tabo Mbeki. On je bio posrednik između dva Sudana.

Nekoliko sati posle posete državne sekretarke SAD Hilari Klinton Juznom Sudanu, Mbeki je u petak uveče saopštio da su dve zemlje rešile spor oko nafte koji je bio jedan od razloga koji su ih proletos doveli do ivice rata.

Mbeki je rekao da su se dve strane dogovorile o finansijskim detaljima, te će proizvodnja nafte u Južnom Sudanu ponovo početi.

Državni sekretar SAD Hilari Klinton je u petak, tokom posete najnovijoj zemlji sveta - Južnom Sudanu, zatražila od tamošnjih lidera, kao i od vođa susednog Sudana, na severu, da prevaziđu razlike.

Klinton je naglasila hitnost okončanja spora dva Sudana oko nafte i teritorije.

Ti sporovi su doveli do sukoba dve zemlje, te se strahovalo od propasti mirovnog sporazuma iz 2005. kojim je završen najduži građanski rat u Africi.

Sporovi, posebno oko prihoda od nafte, doveli su do teških ekonomskih problema Sudana i Južnog Sudana.

Uglavnom crnačka plemena Južnog Sudana i većinski arapski sever vodili su dva građanskih rata tokom više od pet decenija, a samo u poslednjem, od 1983. do 2005. godine, poginulo je ili umrlo dva miliona ljudi. Taj rat je 2005. završen mirovnim sporazumom, koji je prošle godine doveo do proglašenja nezavisnosti Južnog Sudana.

Iako je razlaz bio miran, neprijateljstva su ponovo izbila ove godine.

Jug Sudana je nasledio oko tri četvrtine nekada zajedničke nafte, ali je januara zatvorio naftnu industriju optuživši Sudan za krađu nafte koju Jug mora da pumpa kroz zajedničke cevovode. Od tada raste za obe strane skup gubitak prihoda.

Vojske dveju zemalja su se aprila ove godine borile za sporni, naftom bogat region Heglig gde napertost još traje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...