Barel u Londonu premašio stotku

Izvor:   Poslovni.hr / Hina

Nakon objave podataka o kineskom privrednom rastu od 7,6 odsto, najsporijem od 2009. godine, barel nafte je na londonskom tržištu poskupeo na 102,36 dolara, a na američkom tržištu barelom se trgovalo po 86,85 dolara.

Na londonskom tržištu nafta je juče, nakon objave podataka o kineskom rastu, koji su nešto bolji nego što se očekivalo, zbog čega je i raspoloženje na tržištima roba blago poboljšano, poskupela na iznad 102 dolara.

Sirova nafta je na londonskom tržištu poskupela za 1,29 dolara i dostigla 102,36 dolara za barel. Na američkom barel je poskupeo za 77 centi i koštao 86,85 dolara.

Analitičari i trgovci kažu da je uzlet cena nafte proizišao iz objave podatka o rastu kineske privrede u drugom tromesečju, koji nije bio tako loš kao što su neki strahovali.

„Stopa rasta od 7,6 odsto daleko je od impresivnih brojki. Ali, blago je olakšanje za tržišta pa rizična imovina nadoknađuje deo gubitaka,“ tumači Tim Vaterer, trgovac u kompaniji CMC Markets.

Iako je doneo olakšanje, najnoviji podatak svedoči o najsporijem rastu kineske privrede od 2009. godine s obzirom da su privrede EU-a i SAD-a, dveju najvećih kineskih tržišta, i dalje slabe, upozoravaju analitičari.

Određenu skepsu iskazao je naftni analitičar u firmi Petromatriks Oliver Džejkob (Olivier Jakob).

„S obzirom da podatke o BDP-u kontroliše država, više nas brinu podaci o kineskoj potražnji za naftom, koja je u junu stagnirala, nadovezujući se na vrlo loše podatke u prethodna dva meseca,“ rekao je Džejkob.

Podršku cenama u petak je pružilo i jačanje pritiska Sjedinjenih Država na Iran. SAD nastoji da dodatno oteža iranski izvoz nafte tako što locira tankere glavne iranske tankerske firme i identifikuje ih kao plovila pod kontrolom iranske vlade kako bi olakšao njihovo praćenje.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) na svojim internet stranicama objavila da je cena barela referentne korpe njene nafte u četvrtak iznosila 97,41 dolar, što je za 57 centi više nego dan ranije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...