Embargo Iranu prodaje rusku naftu

Izvor:   energetika-net / Agencije

Nakon što je EU uvela sankcije Iranu potražnja za ruskom naftom raste. PetroMonagas, zajedničko preduzeće ruskog TBK-BP i vencuelskog PDVSA, povećava proizvodnju u Venecueli a ruski predsednik Vladimir Putin poziva inostrane naftne kompanije da se pridruže ruskim firmama u energetskim projektima na Arktiku. (foto: naftna platforma na Arktiku)

Embargo Zapadnih zemalja na izvoz iranske nafte, uveden 1. jula 2012. godine, doveo je do znatnog povećanja potražnje za ruskom sirovom naftom. Naftne kompanije koje su do zadnjeg trenutka kupovale naftu iz Irana, među kojima je i italijanski Eni, počele su veliki uvoz ruske nafte tipa ural, zbog čega je i poskupela. Iako je ta nafta tradicionalno najjeftinija, zbog povećane potražnje prodavala se po ceni višoj od cene nafte tipa brent.

Istovremeno je naftna kompanija PetroMonagas (zajedničko ulaganje ruske firme TBK-BP i vencuelske firme PDVSA) povećala proizvodnju nafte u Venecueli za 11 odsto, na 130.000 barela dnevno. Plan je da se proizvodnja do kraja 2012. godine poveća na 200.000 barela dnevno. PetroMonagas proizvodi naftu na istočnom delu bogatog naftnog polja Faja kraj reke Orinoko koja je poznata po nalazištima nafte, javlja ruski portal Glas Rusije.

Na kraju je, ruski predsednik Vladimir Putin pozvao još jednom inostrane naftne kompanije da se pridruže ruskim firmama u energetskim projektima na Arktiku.

Predsednik Putin je okupio ministre i izvršne direktore velikih ruskih firmi na prvi veliki susret nakon što je ponovno preuzeo dužnost. U pogledu razvoja energetskog sektora, koji je osnova ruskog razvoja, glavni je cilj razviti nova nalazišta nafte i gasa na Arktiku, budući da se stara polja u Sibiru polako iscrpljuju. Ali, zbog visokih troškova arktičkih projekata, neophodna je saradnja s najvećim inostranim partnerima, javlja ruski portal Ojl i gas Eurasia.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...