Norveška Vlada prekinula štrajk naftaša

Izvor:   Agencije

Zbog štrajka radnika naftnog sektora u Norveškoj, koji je pretio potpunim zaustavljanjem proizvodnje nafte i gasa u toj zemlji, poskupela je nafta na svetskim tržištima. Norveška Vlada je zbog toga u ponedeljak, nekoliko minuta pre ponoći prekinula štrajk, tako da Statoil pokreće svu svoju proizvodnju. (foto: polje Heidrun u Norveškom moru, jedno od polja koje je pogodio štrajk radnika naftnog sektora)

Norveška vlada je, samo nekoliko minuta uoči stupanja na snagu obustave proizvodnje nafte i gasa u toj zemlji, intervenisala u sporu radnika i naftne industrije i prekinula štrajk, koji je pretio potpunim zaustavljanjem proizvodnje nafte i gasa. Spor radnika naftnog sektora uticao je na poskupljenje sirove nafte u svetu.

Odluka je doneta u ponedeljak (9. jula) nekoliko minuta pre ponoći, kada je isticao krajnji rok za potpunu obustavu proizvodnje nafte i gasa, koji su postavili čelnici naftne industrije suočeni s, kako tvrde, nemogućim zahtevima radnika u vezi penzija. To je prisililo vladu na intervenciju, objavilo je ministarstvo rada.

„Štrajk je završen,“ rekao je Jan Ričard Kjelstrup, portparol ministarstva rada.

Jan Hodneland, pregovarač Udruženja norveške naftne industrije (OLF) izjavio je da je vlada preduzela „odgovoran korak“.

„Sada osećamo olakšanje pošto ne moramo da prekinemo proizvodnju, međutim, spremni smo za prekid prozivodnje ukoliko vlada ne bude intervenisala,“ rekao je Hodneland.

Norveške naftne kompanije su u ponedeljak zatražile da vlada interveniše u sporu oko penzija, zbog čega je na stotine radnika norveške naftne industrije stupilo u štrajk, prenosi Tanjug.

Prekid proizvodnje, koji je trebalo da stupi na snagu od ponoći, bio je posledica neuspeha pregovora između poslodavaca i sindikata da okončaju dugotrajni štrajk.

„Morala sam doneti ovakvu odluku kako bi zaštitila norveške vitalne interese. Nije to bila laka odluka, ali bila je nužna,“ rekla je ministarka rada Hane Bjurstrem nakon kasnog sastanka u ponedeljak s predstavnicima sindikata naftne industrije i poslodavaca.

Leif Sande, čelnik najvećeg sindikata radnika u naftnoj industriji sa sedam hiljada članova, rekao je da će se radnici vratiti na posao odmah.

„To je vrlo tužno. Štrajk je gotov,“ kazao je Sande.

Državna naftna kompanija Statoil, takođe, je saopštila da će odmah pokrenuti svu svoju proizvodnju, prenosi Hina.

Tri najveća sindikata bila su u štrajku 15 dana. Pregovori s poslodavcima nisu doneli rezultata, a glavna je prepreka bio zahtev radnika na naftnim platformama da ostvare pravo na punu penziju u 62. godini života. Štrajk nije dobro primljen u norveškoj javnosti jer su tamošnji radnici naftnog sektora najbolje plaćeni na svetu, u proseku zarađuju 90 hiljada kuna mesečno, a pored toga radnici na platformama, zbog teških uslova, rade samo 16 nedelja u godini.

Zbog štrajka poskupela je nafta u svetu, a Norveška proizvodnja nafte bila je smanjena za 13, a gasa za četiri odsto.

Norveška je peti najveći izvoznik nafte u svetu. Vlada ima vanredna ovlašćenja da prekine štrajk ako je ugrožena državna sigurnost ili njeni vitalni interesi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...