Barel skuplji zbog Norveške i Kine

Izvor:   SEEbiz / Hina

Na jučerašnje poskupljenje nafte na svetskim tržištima uticao je nerešeni spor radnika naftnog sektora u Norveškoj ali i niža kineska inflacija. Nafta je na londonskom tržištu poskupela na 99,18 dolara a na američkom na 84,79 dolara. Norveška proizvodnja nafte već je zbog štrajka smanjena za oko 13 odsto.

Nafta je juče na tržištu u Londonu poskupela, crpeći podršku iz zastoja u pregovorima radnika i proizvođača nafte u Norveškoj a ulagači se nadaju i da će slabljenje inflacije u Kini podstaknuti središnju banku na dodatno ublažavanje monetarne politike.

Barel sirove nafte je na tržištu u Londonu poskupeo na 99,18 dolara da bi se naknadno stabilizovao na 98,50 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 34 centa višoj ceni od 84,79 dolara.

Pregovori radnika naftnog sektora i poslodavaca u Norveškoj o platama i penzijama su zapeli po treći put a zbog štrajka je norveška proizvodnja nafte već smanjena oko 13 odsto.

Vlada u Oslu mogla bi izdejstvovati prekid štrajka ali je portparol ministarstva rada izjavio da se za sada ne planiraju intervencije u spor, koji bi u krajnjoj liniji mogao srezati proizvodnju za oko 1,2 miliona barela nafte dnevno.

„Štrajk u Norveškoj verovatno će tek privremeno „podupreti“ cene nafte. Očekujemo da će norveška vlada intervenisati kako bi prekinula štrajk, pa će ta podrška cenama verovatno uskoro nestati,“ kazao je Karsten Frič (Carsten Fritsch) iz frankfurtskog Komerzbanka.

Naftna tržišta na početku nove nedelje „poduprla“ je i slabija kineska inflacija u junu, koja će omogućiti vlastima veći prostor za manevre za podršku posustaloj privredi.

Ulagači će pažljivo proučiti kineske podatke o BDP-u koji će biti objavljeni ove nedelje a očekuje se da će pokazati najslabiji rast u tri godine.

Kineski premijer Ven Jiabao kazao da Kina, drugi po veličini potrošač nafte u svetu, mora prilagoditi politiku kako bi „poduprla“ privredu. U martu je premijer snizio ciljanu stopu rasta za ovu godinu na 7,5 odsto, što je najniži ciljani nivo od 1990. godine.

Zbog sporijeg kineskog i američkog rasta i produbljivanja dužničke krize u evrozoni cene nafte pale su u drugom tromesečju na londonskom tržištu 20 odsto, što je njihov najdublji pad od finansijske krize iz 2008. godine.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) juče saopštila da je cena referentne korpe barela njene nafte u petak iznosila 96,93 dolara, što znači da je bila 1,50 dolara niža nego prethodnog radnog dana.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...