Nafta u junu pojeftinila

Izvor:   Poslovni.hr

Usporavanje oporavka SAD-a i recesija u evrozoni uticali su na pojeftinjenje nafte tokom juna. Razlika u ceni između nafte tipa Brent i VTI (WTI) smanjila se, u odnosu na početak godine, na oko 10 dolara po barelu. Analitičari Rajfajzen banke na očekuju značajnije poskupljenje nafte ali, moguće geopolitičke nestabilnosti na Bliskom istoku i dalje predstavljaju rizik.

Cene sirove nafte na svetskim tržištima nastavile su da beleže "pad" tokom juna. Cene nafte tipa Brent spustile su se na nivoe od oko 90 dolara po barelu, u odnosu na nivoe od oko 120 dolara po barelu, zabeleženim u martu, navedeno je u prošlonedeljnoj analizi Rajfajzen banke (Raiffeisen bank).

Razlika u ceni između nafte tipa Brent i VTI (WTI) blago se smanjila u odnosu na početak godine pa trenutno iznosi oko 10 dolara po barelu (u odnosu na 15 do 20 dolara po barelu koliko je iznosila u prvom tromesečju).

VTI cena nafte je na nivoima od oko 80 dolara po barelu. Pojeftinjenje nafte je, najvećim delom, rezultat slabih ekonomskih pokazatelja iz SAD-a i Evrope, koji upućuju na usporavanje oporavka SAD i na recesiju u evrozoni. Negativna očekivanja u Evropi dodatno su naglašena dužničkom krizom koja posebno opterećuje treću i četvrtu po veličini privredu evrozone - Italiju i Španiju.

„Usporavanje razvijenih privreda, najvećih potrošača nafte kao proizvodne sirovine, ogleda se i u smanjenju očekivane potražnje za sirovom naftom,“ pišu analitičari Rajfajzen banke (RBA).

Naime, prema očekivanjima Međunarodne agencija za energiju (IEA) ukupna svetska potražnja za naftom u ovoj godini mogla bi da poraste za svega 0,82 miliona barela dnevno (na 89,9 miliona barela dnevno) u odnosu na 2011. godinu pri čemu se očekuje da će rast potražnje biti podstaknut isključivo potražnjom zemalja koje ne pripadaju skupini najrazvijenijih (OECD).

Trenutne cene nafte odražavaju zabrinutost tržišta u pogledu slabe potražnje za sirovom naftom uprkos prisutnim rizicima na strani ponude.

Naime, od 1. jula na snagu stupa embargo Zapada na izvoz nafte iz Irana, kao pritisak s ciljem zaustavljanja iranskog nuklearnog programa.

Podaci IEA pokazuju da je globalna ponuda sirove nafte u maju porasla za 0,2 miliona barela dnevno, pri čemu je pojačana proizvodnja u Severnoj Americi nadomestila smanjeno vađenje nafte iz Severnog mora, kao i smanjenu proizvodnju u Sudanu, Siriji i Jemenu.

U nastavku godine RBA analitičari ne očekuju značajnije poskupljenje nafte, ali rizik i dalje predstavljaju moguće geopolitičke nestabilnosti na Bliskom istoku, zaključuje se u analizi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...