Barel sve jeftiniji

Uprkos smanjenju proizvodnje nafte u Meksičkom zalivu i Norveškoj, nove zabrinutosti oko neizvesnih ekonomskih uslova u evrozoni ii ključnog samita Evropske unije u četvrtak i petak, američka laka nafta za terminsku isporuku u avgustu na Njujorškoj robnoj berzi pojeftinila je na 78,65 dolara za barel, a evropska brent nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila je na 90,35 dolara za barel.

Svetske cene nafte pale su juče zbog zabrinutosti oko dužničke krize u evrozoni, uprkos obustavi proizvodnje „tečnog zlata“ u Meksičkom zalivu i Norveškoj.

Američka laka nafta za terminsku isporuku u avgustu na Njujorškoj robnoj berzi pojeftinila je za 1,11 dolara na 78,65 dolara za barel, a evropska brent nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila je za 63 centa na 90,35 dolara za barel, prenosi Tanjug.

Tropska oluja Debi zahvatila je američke savezne države Floridu i Alabamu i donela obilnu kišu i vetar brzine od gotovo 100 kilometara na sat. U nedelju ujutro je, prema podacima američkih vlasti, bilo obustavljeno 23 odsto proizvodnje nafte i gasa na području Meksičkog zaliva.

„Tržište nafte loše je započelo nedelju, uz gubitke na globalnim berzama. Tržišno poverenje je poljuljano zbog nove zabrinutosti oko neizvesnih ekonomskih uslova u evrozoni uoči ključnog samita Evropske unije u četvrtak i petak,“ rekao je Mirto Sokou, analitičar kompanije Sakden fajnenšel rišrč.

Proizvodnja nafte u Meksičkom zalivu čini 20 odsto ukupne proizvodnje Sjedinjenih Američkih Država, a značajniji prekid aktivnosti u toj oblasti imao bi posledice po cene sirove nafte, budući da su SAD najveći svetski potrošač tog energenta.

Proizvodnja nafte u Norveškoj, najvećem evropskom proizvođaču „tečnog zlata“, je istovremeno ugrožena zbog masovnog štrajka radnika energetskog sektora.

A na valutnim tržištima kurs dolara raste jer ulagači, u ovoj nestabilnoj situaciji, traže utočište u sigurnijim investicijama. Zbog toga je cena evra pala s 1,2570 dolara, koliko je iznosila u petak, na 1,2530 dolara. Pritom evru nije puno pomoglo ni to što je krajem prošle nedelje Evropska središnja banka, drugi put u šest meseci, proširila listu kolaterala na osnovu kojih banke mogu da dobijaju kredite, prenosi SEEbiz.

To znači da će ubuduće banke kao kolateral moći da polažu imovinu nižeg kvaliteta i tako se lakše zaduživati. I dok je prema dolaru pao kurs evra je u odnosu na japansku valutu porastao sa 101,05 jena, koliko je iznosio u petak, na 101,50 jena. Dolar je, pak, oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je cena skliznula s 80,40 na 80,22 jena.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...