Venecuela – naftni lider

Izvor:   Tanjug / Agencije

Venecuela je prva zemlja po rezervama nafte u svetu sa udelom od 18 odsto dokazanih rezervi tečnog zlata sveta, druga je Saudijska Arabija sa udelom od 16 odsto, a Kanada je trećeplasirana sa 11 odsto ukupnih rezervi. U Britiš petroleumu kažu da su na rast utvrđenih rezervi imale uticaj i rekordne prosečne cene nafte u 2011. godini. (foto: Radnik uzima uzorak nafte iz naftne bušotine Državna naftna kompanija Venecuele PDVSA u Moričalu)

Venecuela je pretekla Saudijsku Arabiju i postala država sa najvećim dokazanim rezervama nafte koje čine 18 odsto poznatih raspoloživih količina tog energenta u svetu.

„Saudijska Arabija sada zaostaje za Venecuelom sa udelom od 16 odsto dokazanih rezervi nafte sveta. Kanada je trećeplasirana sa 175,2 milijarde barela, ili 11 odsto ukupnih rezervi,“ navela je u Statističkom pregledu energije u svetu za 2012. kompanija Britiš petroleum (BP), prenela je njujorška agencija ekonomskih informacija Blumberg.

Rezerve južnoameričke države Venecuele su krajem 2011. godine bile su na nivou od 296,5 milijardi barela, a Saudijske Arabije 265,4 milijarde barela. Procene za Venecuelu porasle su sa 211,2 milijarde barela u prethodnom izveštaju.

venecuela-nafta

„Ove rezerve su kvantifikovale i potvrdile treće strane i čitav svet priznaje da su to najveće dokazane rezerve u svetu. Vlasti u Karakasu oduvek su govorile da će u budućnosti prirodni resursi postati deficitarni i kada se ekonomija oporavi i potražnja povrati, mi ćemo biti jedna od nekoliko zemalja sposobnih da na to odgovorimo,“ izjavio je Rafael Ramirez ,ministar za naftu Venecuele.

U BP su rekli da procene u izveštaju predstavljaju kombinaciju zvaničnih izvora, podataka Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i procena treće strane.

„Na rast utvrđenih rezervi imale su uticaj i rekordne prosečne cene nafte u 2011, pošto su povećavale komercijalnu sposobnost teško dostižnih depozita,“ rekao je Robert Vajn, portparol BP.

Rusija je povećala rezerve na 88,2 milijardi barela sa 86,6 milijardi barela godinu dana ranije, takođe, je naveo BP i učestvuje sa 5,3 odsto u ukupnim svetskim rezervama.

Rezerve Norveške porasle su 2011, na 6,9 milijardi barela, uvećanje u odnosu na 6,8 milijardi barela u 2010. godini i prvi put posle 11 godina pada.

„Predsednik Venecuele Ugo Čavez želi da više nego udvostruči kapacitete za proizvodnju nafte na šest miliona barela dnevno do 2019,“ navedeno je u planu vlade u Karakasu objavljenom 12. juna.

Predsednik Čavez je obećao da će eksploatisati ovaj resurs ukoliko bude reizabran u oktobru na mesto šefa države. No, stručnjaci kažu da ključni faktor na svetskom tržištu nafte predstavlja iznos profita, pre nego količina rezervi.

U američkoj konsultantskoj firmi Stratedžik Enerdži i Ekonomik Risrč (SEER) smatraju da će možda postojati teškoće u eksploataciji nafte u Venecueli.

„Ljudi i dalje znaju da je veći deo toga veoma teško razviti i da nije tako lako dostupno kao što su to saudijska rezerve. Isti je slučaj sa rezervama naftnog peska u Kanadi,“ mišljenja je Majkl Linč, glavni istraživač SEER.

Sada je Venecuela 11. po proizvodnji u svetu, iza suseda iz regiona Meksika, a ispred Nigerije i Brazila.

„U Venecueli može biti povećana proizvodnja, ali ne radikalno. Teško će biti bilo kakvih promena u vodećim pozicijama u proizvodnji nafte u bliskoj budućnosti, pa će Rusija i Saudijska Arabija ostati na vodećim pozicijama,“ smatra Denis Borisov, ruski ekspert.

Saudijska Arabija još izvozi najviše nafte na svetu, 10,1 miliona barela dnevno u aprilu, dok je količina za Rusiju bila 9,9 miliona, u martu.

Proizvodnja u Venezueli je 2,1 milion barela dnevno, objavio je Vašington post.

„U Venecueli nema velikih programa za povećanje poizvodnje nafte. Državna kompanija PDVSA nedovoljno troši na istraživanje i proizvodnju, dok su neke velike multinacionalne kompanije poput EksonMobajla, nesklone da rade u zemlji koja nacionalizuje ključne privredne sektore. Dodatna proizvodnja je, pak, od ključne važnosti za stabilnost ili manjak energenata u svetu,“ smatra Borisov.

To je opet, po pojedinim stručnjacima, razlog da je Venecuela među članicama OPEC-a, sklonija višim cenama nafte.

„Cena nafte treba da bude veća od 100 američkih dolara za barel,“ rekao je sredinom meseca Ramirez i nedavni pad cena sirovine ocenio kao „opasan za proizvođače.“

Nafta je od suštinskog značaja za snabdevanje čovečanstva energijom, i predstavlja trećinu globalne potrošnje energije, što je najveća komponenta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...