Čaves uvodi naftni embargo Paragvaju

BM

Protestvujući protiv odluke paragvajskog Senata da umesto dosadašnjeg šefa države Fernanda Luga za predsednika imenuje Federika Franka predsednik Venecuele Ugo Čaves je zapretio da će prestati da isporučuje naftu Paragvaju. Lugo je smenjen po kratkom postupku, sa obrazloženjem da je loše obavio dužnost u sukobima policije s bezemljašima 15. juna, kada je vlast nasilno selila oko 150 seljaka s jednog imanja. Tada je poginulo 11 seljaka i šest policajaca. /foto: Fernando Lugo)

Venecuela će prestati da isporučuje naftu Paragvaju u znak protesta zbog parlamentarne smene šefa te države Fernanda Luga.

„Lugova smena je nezakonita i Venecuela neće priznati novu vladu Paragvaja na čelu s predsednikom Federikom Frankom - dosadašnjim potpredsednikom države,“ rekao je juče na vojnoj paradi u Karakasu Ugo Čaves, predsednik Venecuele.

Brza odluka Paragvajskog Senata da smeni Luga naišla je na osudu širom Latinske Amerike.

Čaves je Lugovu smenu uporedio sa pučem u Hondurasu 2009. godine u kojem je svrgnut predsednik te zemlje Manuel Zelaja, prenosi Beta.

„Pritisak iz zemlje i sveta mogao bi navesti paragvajske poslanike da izmene svoju odluku,“ ocenio je Lugo, koga je Senat u Paragvaju smenio uz optužbe da je loše obavio dužnost u sukobima policije s bezemljašima 15. juna, kada je vlast nasilno selila oko 150 seljaka s jednog imanja. Tada je poginulo 11 seljaka i šest policajaca, prenose svetske agencije.

Iako vrlo popularan Lugo - bivši „biskup za siromašne“ i prvi levičarski predsednik u poslednje 62 godine u Paragvaju je razrešen po kratkom postupku. Suzavcem i vodenim topovima paragvajske su se snage reda morale obračunati s oko pet hiljada demonstranata, ogorčenih zbog odluke paragvajskog senata da Luga razreše dužnosti. Nije mu odobren ni rok od 18 dana, koji je tražio da pripremi odbranu, Od 45 članova senata gornjeg doma paragvajskog parlamenta njih 39 bilo je za razrešenje predsednika Luga, četiri su bila protiv, a dvojica nisu bila na sednici.

Postupak protiv Luga trajao je samo pet sati. Bivši predsednik Lugo bio je vrlo popularan u Paragvaju još dok je bio biskup, poznat po pomoći siromašnima. Na krilima te popularnosti skinuo je sveštenički habit i krenuo u politiku. Predsednik je bio četiri godine, a analitičari ističu kako njegovi saveznici nisu odobravali njegovu lijevu politiku i beskompromisan način vladanja.

„Kažem vam zbogom kao predsednik,“ rekao je, smeškajući se, Lugo, dodajući kako misli da je paragvajska demokracija tim činom duboko ranjena.

U većini zemalja Latinske Amerike to se svrgavanje je ocenjeno kao državni udar. Trojica socijalističkih lidera Venezuele, Bolivije i Ekvadora, Ugo Čhavez, Evo Morales i Rafael Korea, osudila su čin. Čavez je Pragvaju najavio naftni embargo a ekvadorski predsednik Korea kaže da je odluka nezakonita i da neće priznati drugog predsednika.

„Venezuela neće priznati tu bezvrijednu, nezakonitu i nepravednu vlast,“ rekao je Čavez a predsednik Bolivije Evo Morales je, osuđujući čin kao parlamentarni državni udar izjavio: „Nećemo priznati vladu koja nije proistekla iz izbora.“

To kaže i argentinska predsednica Kristina Kirhner.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...