Rusi, Hrvati i Arapi u trci za pumpe OMV-a u Hrvatskoj

Izvor:   Večernji list

Hrvatska naftna kompanija Ina želi da preuzme benzinske pumpe OMV-a u Hrvatskoj, o čemu je obavestila kako OMV tako i svoje glavne deoničare - hrvatsku Vladu i mađarski MOL. Za OMV-ove pumpe zainteresovane su i ruske kompanije Zarubežnjeft i Gaspromnjeft, jedan arapski fond i jedna, zasad, nepoznata kompanija.

Ina, hrvatska nacionalna naftna kompanija želi da preuzme 60-tak OMV-ovih benzinskih pumpi u Hrvatskoj. O tome je već i službeno obavestila tu austrijsku kompaniju.

U Ini se već radi na razvoju mogućih strategija preuzimanja, a zasad se uz preuzimanje cele OMV-ove mreže razmatra i kupovina dela benzinskih pumpi, saznaje Večernji list od neslužbenih izvora u kompaniji.

Da je interes Ine stvaran, svedoči i činjenica da su o toj mogućnosti već obavestili i glavne deoničare - hrvatsku Vladu i mađarski MOL.

Regulativne prepreke

U Ini postoje i ideje o kupovini OMV-a, ali još su u začetku, potvrdio je visoki izvor iz Ministarstva privrede.

“Teško nam je proceniti koliko je to realno. S finansijske strane Ina bi konstrukciju verovatno mogla zatvoriti, ali pitanje je šta time kompanija dobija i koji su negativni efekti. Ne čini mi se prihvatljivim da zbog preuzimanja OMV-a Ina zaustavi ciklus modernizacije sopstvene mreže, a pitanje je i dopuštene koncentracije na tržištu. Mi nikako ne bismo bili voljni podržati nešto što će negativno uticati na tržišnu konkurenciju,” kaže Večernjakov sagovornik.

Toga su, čini se, svesni i u Ini, pa su se predstavnici kompanije proteklih nedelja više puta u Agenciji za zaštitu tržišnog takmičenja (AZTN) neformalno raspitivali o mogućim posledicama preuzimanja OMV-a.

Kakav će stav Agencija zauzeti zasad se može tek nagađati, ali s obzirom na rešenje AZTN-a nakon što je MOL preuzeo operativnu kontrolu nad Inom, vrlo je neizvesno da li bi regulator dopustio Ini bilo kakvu akviziciju kojom bi kompanija povećala svoj maloprodajni udeo na tržištu. Tada je Ini bilo naloženo da zbog prevelike koncentracije proda lanac Krobenz, a mnogi su analitičari tvrdili da je ta mera bila preslaba i kako je zapravo MOL-u moralo biti naloženo da proda Tifon, koji je mnogo važnija i značajnija firma od Krobenza. Kako bi u takvoj situaciji Ini sada moglo biti dopušteno da kupi OMV, drugog po snazi tržišnog igrača koji u Hrvatskoj drži 11 odsto udela, nejasno je. Ali ako u Ini odluče pokušati preuzeti OMV-ove benzinske pumpe, na pomolu bi mogla biti najspektakularnija poslovna transakcija godine u Hrvatskoj.

Interes ruskih kompanija

Od pre je poznat interes ruskih kompanija za OMV-ove pumpe. Dosad su, prema informacija Večernjeg lista, četiri kompanije obavile preliminarno snimanje poslovanja OMV-a – ruske firme Zarubežnjeft i Gaspromnjeft, jedan arapski fond i jedna, zasad, nepoznata kompanija.

Favoritom se smatra Zarubežnjeft, posebno s obzirom na to da je Gaspromnjeft navodno prioritetnim ciljem odredio preuzimanje grčkog Helenik Petroleuma.

Prednost Rusa, osim finansijske moći, jeste i to što OMV-u mogu ponuditi otkup celokupne mreže, dok je za Inu, zbog regulativnih prepreka, to pod znakom pitanja.

Svoj kapacitet za preuzimanje novih objekata Ina bi mogla pokušati povećati izdvajanjem dela pumpi iz svoje mreže. Kompanija trenutno ima oko 500 pumpi, a znatan deo tehnološki je i lokacijski zastareo. Već dugo se u javnosti spekuliše kako bi deo benzinskih pumpi Ina rashodovala tako što bi bile ponuđene u zakup zaposlenima.

Ina u bitku za OMV ulazi uz brojne probleme, ali to ne znači da iz nje neće izaći kao pobednik. Cena pobede je oko 100 miliona evra.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...