Ruskoselci traktorima blokirali naftaše

Izvor:   Radiokikinda.rs

Paori iz Ruskog Sela ne odustaju da od NIS-a naplate štetu po koju su mašine za istraživanje nafte u njihovom ataru izazvale gazeći useve. NIS-u je, do sada, predato 560 odštetnih zahteva, od kojih su neki iz aprila, a odšteta još nikom nije plaćena.

Ruskoselci su sa tridesetak traktora u utorak blokirali vozila i mašine Kompanije NIS, koja ispituje tlo u ataru ove mesne zajednice radi nalaženja novih izvora nafte i gasa.

Već nekoliko dana poljoprivrednici iz Ruskog Sela protestuju i ukazuju na štete nastale usled geofizičkih ispitivanja na njihovim parcelama. Nakon pregovora s predstavnicima NIS-a toj kompaniji dat je rok do ponedeljka do 15 sati da prihvati njihove zahteve. Ali, kako se to nije desilo Ruskoselci su se odlučili na oštrije mere.

Poljoprivrednik iz Ruskog Sela Boško Dobranić istakao je da su se paori dogovorili da izraze svoje nezadovoljstvo mirnim protestom, odnosno blokadama:

– Zaustavili smo vozila i mašine NIS-a dok se u potpunosti ne dogovorimo o načinu isplate nastalih šteta. Želimo da nam se isplate cene koje su u skladu s onima na berzi, kao i da dobijemo odgovarajuću nadoknadu za otežanu obradu zemlje. Za gaženje zemlje tražimo 11,30 dinara plus cene proizvoda po kvadratnom metru, i to: za kukuruz 18,75, pšenicu, suncokret i soju 14 dinara, dok će se proizvođači šećerne repe dogovoriti pojedinčano za svoju cenu jer ih ima malo.

Novi zahtevi idu u korist poljoprivrednika i više se neće menjati i neće se od njih odstupati. Bićemo u ataru dok s predstavnicima NIS-a ne potpišemo sporazum na osnovu kojeg ćemo moći da tražimo svoja prava, ukoliko dođe do kršenja potpisanog dogovora. I u njihovom i u našem interesu je da se nastala situacija što pre razreši.

Predsednik mesne zajednice Rusko Selo Imre Kabok kaže da mu je u ranim jutranjim satima stigla molba iz NIS-a u kojoj od meštana traže još malo razumevanja jer su neophodne dodatne konsultcije za rešavanje zahteva Ruskoselaca:

– Danas će se odlučivati o našim zahtevima i ja očekujem da će ta odluka biti u korist poljoprivrednika. Iz NIS-a su tražili da im ponovo pošaljemo zahteve, što smo i uradili. S poljoprivrednicima je dogovoreno da odaberu nekoliko predstavnika koji bi u ime svih razgovarali s ljudima iz NIS-a.

S predstavnicima NIS-a tokom ranijih sastanaka dogovoreno je da mašine ne ulaze u građevinski rejon i okućnice, što je takođe zamerano. NIS-u je, do sada, predato 560 odštetnih zahteva, od kojih su neki iz aprila, a odšteta još nikom nije plaćena. Po sadašnjim procenama, to je polovina ukupnog broja odštetenih zahteva.

Poljoprivrednik Dušan Tomić kaže da trenutna dešavanja ne idu u prilog ni NIS-u ni poljoprivrednicima:

– Cena u našim zahtevima je realna – smatra on. – Novac ne pokriva samo ovu, već i naredne dve godine, koliko će nam trebati da oporavimo zemlju. Naš stav je da povlačenja nema i da ostajemo na blokadama dok ne dobijemo odgovor.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...