NIS demantuje da zatvara novosadsku rafineriju

Izvor:   Dnevnik

u Naftnoj industriji Srbije demantuju da će zatvoriti rafineriju nafte u Novom Sadu i tvrde da umesto katanca predstoje ulaganje od 100 miliona dolara. Ali, umesto da prerađuje sirovu naftu u ovom pogonu NIS-a proizvodiće se bazna ulja.

Informaciju koja je odjeknula u Novom Sadu – da će na jesen biti zatvorena rafinerija u Novom Sadu – u Naftnoj industriji Srbije demantuju, ukazujući da NIS nema nameru da je zatvori.

Iz te kompanije naglašavaju da su, naprotiv, planovi potpuno drugačiji i da bi njihovo ostvarenje trebalo da doprinese boljem poslovanju Rafinerije.

Kako smo saznali u NIS-u, pred novosadskom rafinerijom nije zatvaranje već – ulaganje 100 miliona dolara u proizvodnju baznih ulja. Ovakva koncepcija razvoja novosadske rafinerije odobrena je na poslednjoj sednici Upravnog odbora NIS-a, a odboren je i početak projektnih radova.

Tako će do 1. novembra sva postrojenja u Rafineriji nafte u Novom Sadu raditi redovno i u skladu s biznis-planom NIS-a, a od tog datuma počeće tehničke pripreme koje će omogućiti realizaciju investicije u projekat proizvodnje baznih ulja.

U NIS-u naglašavaju da je razvoj proizvodnje baznih ulja u Rafineriji „Novi Sad„ deo projekta modernizacije prerađivačkih kapaciteta, a da je razvojnim planom predviđeno i stvaranje preduslova za dalji razvoj drugih vidova proizvodnje – bitumena, tehničkih tečnosti... To bi, takođe, trebalo da rezultira prošierenjem palete proizvoda koji iz NIS-a odlaze na tržište i, istovremeno, potvrdi spremnost kompanije da se prilagodi promenljivim tržišnim uslovima i potrošačima.

Dakle, kako sada stvari stoje, zaposleni u novosadskoj rafineriji, u kojoj radi oko 1.000 ljudi, ne treba da brinu za svoje radno mesto jer će pogoni raditi, i to, po najavama, dobro. Ipak, da li će, i nakon što investicija bude završena i Rafinerija prilagođena proizvodnji baznih ulja, svi sadašnji radnici zadržati posao, sada se ne može precizno reći. Izvesno je, što se, manje-više, već duže i zna, da se u novosadskoj rafineriji neće proizvoditi derivati, već samo bazna ulja.

A šta, zapravo, čeka Rafineriju u Novom Sadu? Ukoliko se planovi NIS-a realizuju – nova, značjna proizvodnja baznih ulja, a ti proizvodi, osim na domaćem tržištu, biće plasirani i u zemlje u okruženju. Naime, u NIS-u ističu da, nakon izabora projektne kompanije koja će izraditi tehnički projekat nove proizvodnje u Rafineriji, slede veliki poslovi na prostoru ovog postrojenja.

Tako su građevinski radovi u Rafineriji „Novi Sad„ planirani za prvi kvartal sledeće godine, dok se puštanje u rad novih proizvodnih linija očekuje u prvoj polovini 2015. Očekuje se da će u kompleksu za proizvodnju baznih ulja moći da se proizvede oko 180.000 tona proizvoda godišnje, a kao osnovna sirovina za proizvodnju baznih ulja koristiće se nafta s polja Velebit, zbog svog hemijskog sastava.

Kako ističu u ovoj kompaniji, razvoj specijalizovane proizvodnje u Novom Sadu omogućiće ne samo očuvanje Rafinerije, već i značajno povećanje efikasnosti procesa zahvaljujući potpunoj iskorišćenosti niza prednosti koje postoje na tom prostoru – skladišta nafte, sistem prijema komponenti i otpremanja gotovih proizvoda, stanice za bunkerisanje, rezervoari... U NIS-u kažu da će, zahvaljujući investiciji u Rafineriju u Novom Sadu ona postati NIS-ov centar za proizvodnju ulja i time će se pozitivno uticati na troškove proizvodnje, skladištenja i otpreme.

Ako se sudi po planovima, novosadsku rafineriju, kao i zaposlene u njoj, očekuje više posla. Samo treba sačekati da se planovi i realizuju.

Podrška Vojvodine

Za planirani projekat ulaganja u Rafineriju u Novom Sadu, ukazuju u NIS-u, važna je i podrška Vlade Vojvodine, koja je obezbedila maksimalno povoljne uslove za njegovu realizaciju. Osim što je potvrđena mogućnost produžetka licenci za eksploataciju nalazišta nafte Velebit, proširena je i teritorija Slobodne ekonomske zone Novi Sad, što će obezbediti uslove za intenzivniji razvoj proizvodnih pogona, otvaranje novih radnih mesta i razvoj tehnološke baze.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...