Sindikati INE prete štrajkom

Izvor:   Nacional.hr

Hrvatskoj naftnoj kompaniji Ini, nakon što su propali višemesečni pregovori o potpisivanju kolektivnog ugovora između tri sindikata, INAŠ, SING i EKN sa Upravom Ine preti štrajk radnika. Zaposleni ne žele "manje" plate, kao što imaju radnici Molovih kompanija u Srbiji i Rumuniji. (Ilustracija: Novica Kocić)

U Ini, hrvatskoj naftnoj kompaniji nikad nije dosadno. Jedan je od predmeta na suđenju bivšem premijeru Hrvatske Ivi Sanaderu, Brisel zamera Vladi što želi da postavi ministre u Nadzorni odbor, u medije je isplivala stalna svađa između hrvatskih i mađarskih članova Uprave, a sad i sindikati prete štrajkom.

Nakon više meseci neuspešnih pregovora, propali su pregovori o potpisivanju kolektivnog ugovora između tri sindikata i Uprave Ine. Obustava rada, prema neslužbenim informacijama kojima Nacional raspolaže, mogla bi početi 1. jula. Sindikati su krajem aprila obavestili Upravu o prekidu pregovora, a sam rok za proces mirenja prošao je 31. maja, pa je u ponedeljak održana koordinacija tri sindikata – INAŠ, SING i EKN – koji okupljaju oko 70 odsto svih zaposlenih u Ini, ili 7.000 od ukupno 8.500 radnika.

Pregovori su prekinuti zbog razmimoilaženja oko 10 miliona kuna. Vladinom odlukom da se smanje doprinosi za zdravstvo, Ini ostaje 20 miliona kuna koje sindikati traže da se podeli radnicima, a Uprava nudi tek pola iznosa. Uprava traži smanjenje plata za 2.500 kuna na godišnjem nivou svim radnicima u proizvodnji kojih je više od dve trećine od ukupno zaposlenih. Osim toga, sindikati se protive snižavanju zarada radnika na benzinskim pumpama za 30-ak odsto. Trenutno im je osnovica oko 4.500 kuna neto, a s predlogom Uprave, tvrde sindikalisti, doćiće do novoa radnika Molovih kompanija u Srbiji i Rumuniji.

„Koordinacija tri sindikata uskladila je okvir akcija za ovaj mesec, a sve će biti poznato na konferenciji za novinare sledeće nedelje. Do ove situacije je došlo zbog želje za profitom i inatom Uprave. Imali smo džentlmenski dogovor 2009. godine, kada smo prihvatili smanjenja prava u kolektivnom ugovoru jer je situacija bila loša s obećanjem da će prava biti vraćena čim kompanija bude profitabilna,“ kaže Maja Rilović, predsednica najbrojnijeg sindikata u Ini – INAŠ.

lani je čista dobit Ine iznosila 1,96 milijardi kuna, napomenula je Rilović, od čega je gotovo sve završilo u zadržanoj dobiti firme. Na pitanje da li hrvatski članovi Uprave stoje iza stavova sindikata Rilović kaže da se zna kako se u Ini donose odluke.

„Mađarski predsednik Uprave uvek ima zadnju reč,“ zaključila je Rilovićeva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...