Hrvatskim rafinerijama preti katanac

Izvor:   Poslovni.hr / Hina

Slavko Linić, hrvatski ministar finansija zabrinut je da će, zbog pada proizvodnje naftnih derivata, rafinerije u Hrvatskoj biti zatvorene, a brine ga i to što poslodavci ne vode računa o redovnoj isplati zarada zaposlenima. (foto: rafinerija Sisak)

Pad poizvodnje naftnih derivata i električne energije i brodogradnja, kao i neisplaćivanje zarada su uz pad industrijske proizvodnje ono što najviše brine Slavka Linića, hrvatskog ministra finansija.

“Rafinerije rade vrlo malo, derivati se uvoze, a to je put ka njihovom zatvaranju, što je nedopustivo i žalosno te nije politika Vlade, a ne bi trebala biti ni politika vlasnika Ine,” rekao je Linić na današnjoj konferenciji za novinare HBOR-a, na kojoj su predstavljene nove kreditne linije te banke.

Odgovarajući na pitanja o najnovijim podacima o padu industrijske proizvodnje i o stanju hrvatske industrije Linić dodaje da Hrvatska elektroprivreda (HEP) ne bi bio u tolikoj meri pogođen sušom da je ulagao u akumulacije.

“Tada bi proizvodio i izvozio, a ne uvozio električnu energiju. Pored toga, problem je i brodogradnja, koju je važno restrukturirati, a treba se boriti i za pokretanje proizvodnje u Željezari Sisak,” rekao je

Linić, ocenjujući da pad industrijske proizvodnje nije problem inostranih tržišta nego hrvatski problem bežanja od industrije i okretanja uvozu, pri čemu se, kako je rekao, zapuštaju vrlo konkurentne industrije. Upitan hoće li pad industrijske proizvodnje uticati na kretanje BDP-a, odgovorio je potvrdno i dodao kako je evidentno da treba povećati proizvodnju nafte i gasa, pokrenuti investicije u HEP-u, željezaru Sisak i brodogradnju, kao i početi restrukturiranje železnice i razvoj novog putničkog voza. Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u aprilu pala za 9,4 odsto u odnosu na isti lanjski mesec, što je njen najveći pad od novembra 2009. godine.

Prema desezoniranim podacima, industrijska proizvodnja u aprilu je porasla za 1,2 odsto u odnosu na mart, dok je u odnosu na april prošle godine pala za 9,4 odsto. Ukupno je u prva četiri meseca ove godine industrijska proizvodnja pala za 7,1 odsto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Na pitanja kako komentariše podatak o više od 80.000 radnika, koji rade a ne primaju platu, Linić je kazao da su za to odgovorni poslodavci.

“Vlasnici se moraju pobrinuti za plate, a mogućnosti osiguranja novca za zarade ima, posebno otkad su omogućena zaduživanja firmi uz puno labavije garancije nego dosad,” kaže Linić napominjući da su “u preduzećima u državnom vlasništvu uprave dužne redovno isplaćivati zarade, a ako to ne mogu moraju preduzeti potrebne mere.”


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...