Izaelsko energetsko blago hoće susedi

Izvor:   Poslovni.hr

Izrael mora što pre da započne eksploataciju prirodnog gasa i nafte, koje je nedavno otkrio u Sredozemnom moru, jer ima problema sa uvozom energenata. Uz to, i susedne zemlje, s kojima je Izrael u sukobu bi bar deo od tih milijardi barela nafte i milijardi kubika gas. (foto: gasna polja Tamar i Levatan)

Izrael je u moru ispred svoje obale otkrio milijarde barela nafte i milijarde kubika gas. Deo te energije traže za sebe i susedne države.

Egipat je tokom prošlog meseca prestao da isporučuje prirodni gas Izraelu pa je ta zemlja odjednom ostala bez čak 40 odsto gasa.

Inače, Izrael uvozi oko 70 odsto gasa i svu naftu koja mu je potrebna, a uvoz iz Egipta već je ranije bio vrlo nesiguran - gasovod Ariš-Aškelon, kojim je Egipat dopremao gas u Izrael, tokom prošle godine je napadnut i oštećen čak 10 puta. Sve su to razlozi zbog kojih će Izrael morati da što brže pokrene vađenje gasa i nafte nedavno otkrivene u Sredozemnom moru, ispred izraelske obale. Ispred te proizvodnje isprečili su se, međutim, susedi s kojima je Izrael u sukobu.

Konzorcijum američkih i izraelskih kompanija otkrio je tokom 2009. godine 50 milja ispred izraelske obale gasno polje Tamar, a godinu dana kasnije sličan konzorcijum otkrio je i polje Levatan (Leviathan), za koje je procenjeno da sadrži oko 16 milijardi kubnih metara gasa.

Bazen Levatan

Američka agencija Ju-es džiolodžikal srvej (U.S. Geological Survey) procenila je 2010. godine da bi bazen Levatan, ispred obala Sirije, Libanona, Izraela i Pojasa Gaze mogao da sadrži 1,7 milijardi barela iskoristive nafte (godišnja svetska proizvodnja konvencionalne nafte je oko 27 milijardi barela), 122 milijarde kubika gasa i pet milijardi barela gasnog kondenzata. Ako se ispostavi da je to tačno, Izrael bi zadovoljio sve svoje energetske potrebe za dugo vremena, a mogao bi postati i izvoznik gasa. Ali, ta se polja verovatno protežu i u zonama ekonomskog interesa susednih zemalja, čak i Kipra, koje se protive izraelskoj eksploataciji, a libanonski Hezbolah čak je zapretio napadima na izraelske platforme.

U takvim okolnostima multinacionalne kompanije neće hteti da rizikuju milijarde dolara pa će Izraelu trebati puno diplomatske veštine da dohvati energetsko blago pred svojim pragom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...