Rafinerija Novi Sad – centar za ulja

BM

Izgradnja kompleksa za proizvodnju baznih ulja u Rafineriji Novi Sad može da počne u prvom kvartalu 2013. godine. Puštanje u rad novih proizvodnih u prvom polugodištu 2015 godine. Investicija je procenjena na oko 100 miliona dolara. Kompleks za proizvodnju baznih ulja proizvodiće oko 180.000 tona proizvoda godišnje. Rafinerija Novi Sad postaće NIS-ov centar za proizvodnju ulja.

Upravni odbor Naftne industrije Srbije (NIS), na sednici održanoj u petak, odobrio je koncepciju razvoja proizvodnje baznih ulja u Rafineriji Novi Sad i doneo odluku o početku projektnih radova u okviru nje. Obim investicija u projekat procenjuje se na oko 100 miliona dolara.

Projekat razvoja proizvodnje baznih ulja u prerađivačkim pogonima predstavlja deo strategije NIS – jedan od načina diversifikacije palete proizvoda kompanije i orijentisanosti ka evropskom tržištu, kao i povećenja efikasnosti i konkurentnosti na regionalnom tržištu naftnih derivata.

U najskorije vreme NIS će pristupiti traženju projektne kompanije za izradu tehničkog projekta nove proizvodnje. Građevinski radovi u Rafineriji Novi Sad mogu početi u prvom kvartalu 2013. godine. Puštanje u rad novih proizvodnih linija planirano je za prvo polugodište 2015 godine, navodi se u saopštenju NIS-a.

U skladu s usvojenom koncepcijom kompleks za proizvodnju baznih ulja biće u mogućnosti da proizvede oko 180 hiljada tona proizvoda godišnje.

Koncepcija razvoja proizvodnje baznih ulja u pogonima u Novom Sadu plod je dugog zajedničkog rada ekspertskog tima NIS i Vlade autonomne pokrajine Vojvodine i Novog Sada. Vlada autonomne pokrajine Vojvodine stvorila je maksimalno povoljne uslove za realizaciju ovog projekta.

Osim potvrde mogućnosti produžetka licenci za eksploataciju nalazišta nafte Velebit, koja će zbog karakteristika svog hemijskog sastava postati osnovna sirovina za proizvodnju baznih ulja, proširena je i teritorija slobodne zone Novi Sad. To će obezbediti uslove za intenzivniji razvoj proizvodnih pogona, otvaranje novih radnih mesta i razvoj tehnološke baze.

Pored prilično složenih makroekonomskih uslova i viška prerađivačkih kapaciteta u regionu jugoistočne Evrope, razvoj specijalizovane proizvodnje u Novom Sadu omogućiće ne samo da se sačuva rafinerija već i da se značajno poveća efikasnost procesa zahvaljujući potpunoj iskorišćenosti logističkih prednosti kao što su posedovanje skladišta nafte, sistema prijema komponenti i otpremanja gotovih proizvoda, stanice za bunkerisanje, rezervoara.

Rafinerija Novi Sad postaće NIS-ov centar za proizvodnju ulja, što će kompaniji omogućiti značajno smanjenje troškova proizvodnje, skladištenja i otpreme. Pored ostalog, modernizacija proizvodnih kapaciteta rafinerije u okviru odobrene koncepcije stvoriće preduslove za dalji razvoj i drugih vidova proizvodnje – bitumena, tehničkih tečnosti i t.d.

„Nastavljamo rad na modernizaciji kompanije i razvoju naše proizvodne baze, koji smo započeli 2009. Naš investicioni program predviđa tehničko obnavljanje i uvođenje novih tehnoloških rešenja u svim segmentima poslovanja. Razvoj proizvodnje baznih ulja u Rafineriji Novi Sad je deo projekta modernizacije prerađivačkih kapaciteta. Diversifikujemo svoju paletu proizvoda, bolje se prilagođavamo promenljivim tržišnim uslovima i potrošačima. Važno je da na tom putu nailazimo na razumevanje i podršku od strane osnovnih partnera. Izuzetno cenimo energiju i odlučnost s kojima nas je Vlada autonomne pokrajine Vojvodina podržala po pitanju očuvanja proizvodnje u Rafineriji Novi Sad,“ izjavio je generalni direktor NIS Kiril Kravčenko.

Predsednik Vlade AP Vojvodine, Bojan Pajtić rekao je da odluka NIS a.d. o investiranju i razvoju proizvodnje baznih ulja u rafineriji Novi Sad, kao rezultat podrške Vlade AP Vojvodine za radno angažovanje 250 mladih stručnjaka u ovoj kompaniji i na ovom konkretnom projektu, nije jedini zajednički poduhvat, kao ni jedini primer podrške Vlade AP Vojvodine kompaniji NIS a.d.

„Prošlogodišnjim sporazumom pokrenuta je inicijativa za formiranje zajedničkog preduzeća sa ciljem razvijanja geotermalnih potencijala pokrajine i efikasnijeg korišćenja obnovljivih izvora energije, što je u interesu i Vojvodine i onih kompanija, kao što je NIS a.d., koje su profitabilne u energetskom sektoru. Rad ovakve kompanije sigurno će uticati na bolji život tržišta i stvoriti nove uslove za zapošljavanje. Vojvodina definitivno nosi imidž atraktivnog i pouzdanog domaćina svim stranim kompanijama koje ulažu svoja sredstva, ideje i znanja u ovu pokrajinu. Upravo potvrda tog imidža jesu 6,5 milijardi evra investicija stranih kompanija, 65.500 zaposlenih, priznanje Fajnenšl Tajmsa, kao i četvrti potpisani sporazum o socio-ekonomskoj saradnji NIS a.d. i Vlade AP Vojvodine,“ rekao je Pajtić.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...