Umesto Nabuka MOL bira SEEP gasovod

Izvor:   Poslovni.hr / Agencije

Mađarski Mol razmišlja da se priključi projektu izgradnje Jugoistočnog evropskog gasovoda (SEEP), koji će koristiti postojeću gasnu infrastrukturu za transport azerbejdžanskog gasa preko jugoistočne Evrope prema zapadnoj Evropi. MOL je spreman da proda svoj udeo u gasnom konzorcijumu Nabuko, a neće ni učestvovati u finansiranju ovogodišnjeg proračuna NIC-a, kompanije koja će realizovati Nabuko.

Mađarska naftna i gasna grupa MOL ispituje mogućnost priključivanja projektu izgradnje Jugoistočnog evropskog gasovoda (SEEP), koji vodi Britiš Petroleum (British Petroleum), objavio je juče mađarski dnevni list Nepszabadsag.

Britanski div zajedno s MOL-ovim operaterom gasovoda FGSZ ispituje kako bi se gas mogao transportovati postojećim gasovodima prema srednjoevropskim i južnoevropskim državama, prenosi mađarski dnevni list navodeći kao izvor informacije portparola BP-a Tobija Odonea. U MOL-u nisu bili dostupni za komentar.

Projekat SEEP uglavnom će koristiti postojeću gasnu infrastrukturu za transport azerbejdžanskog gasa preko jugoistočne Evrope, uključujući Mađarsku, prema zapadnoj Evropi.

Zsolt Hernadi, predsednik i izvršni direktor MOL-a izjavio je prošlog meseca da je kompanija spremna da po potrebi proda svoj udeo u konkurentskom gasnom konzorcijumu Nabuko budući da gaji ozbiljne sumnje u vezi s tim projektom.

gasovodi-azija-evropa

MOL je već nekoliko puta od 2010. godine izražavao sumnje u vezi s Nabukovim neizvesnim troškovima i izvorima snabdevanja gasom, a zabrinjavaju ih i njegova struktura i upravljanje. Iz mađarske firme poručili su i da neće učestvovati u finansiranju ovogodišnjeg proračuna NIC-a, kompanije koja će realizovati Nabuko.

Gasovod Nabuko, dug 4.000 kilometara, projekat je Evropske unije a cilj mu je da manji evropsku zavisnost od ruskog gasa. Ali, EU do sada nije potpisao nijedan ugovor o nabavci gasa.

Konzorcijum Nabuko uključuje austrijski OMV, nemački RVE, mađarski MOL, turski Botas, bugarski BEH i rumunski Transgaz.

EU u Rusiji nabavlja trećinu gasa a u pojedinim delovima srednje i istočne Evrope zavisnost od uvoza iz Rusije još je izraženija.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...