Srbija – odskočna daska Sogazu za svet

J. Putniković

Ruski Sogaz juče je zvanično počeo da radi u Srbiji, koja će mu, prema priznanju ruskog menadžmenta, biti odskočna daska za dalje širenje u inostranstvu. Pored ovog osiguravajućeg društva iz Rusije uskoro, prema najavama generanog direktora Srbijagasa, Dušana Bajatovića, treba da stigne i Gasprom banka. Ugovor o dugoročnim isporukama ruskog prirodnog gasa čeka državnu ratifikaciju.

Osiguravajuće društvo SOGAZ a.d.o, čiji su akcionari ruska osiguravajuća grupa SOGAZ i Javno preduzeće Srbijagas Novi Sad juče je i zvanično počelo da radi u Novom Sadu.

„Ovo jeste svečan, ali i veoma važan dan za budućnost strateškog partnerstva između Srbijagasa i Gasproma“, izjavio je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, koji je zajedno sa zamenikom predsednika Izvršnog odbora Sogaza Jevgenijem I. Logovinskim, direktorom marketinga te kompanije Aleksejem L. Smertinom i generalnim direktorom Sogaz Novi Sad Jevgenijem V. Naletovom, zvanično otvorio prvo srpsko-rusko osiguranje. Svečanosti u Novom Sadu, pored brojnih gostiju i poslovnih partnera, prisustvovao je i predstavnik Amabasade Rusije u Beogradu Vladimir Ulaševič.

Potpredsednik Upravnog odbora Sogaza, Jevgenij Logovinski je istakao da je Sogaz Novi Sad prva osiguravajuća kompanija,koju Sogaz otvara u inostranstvu.

„Logično je da to, upravo, bude u Srbiji, jer su tu već naši najveći klijenti Gasprom i Gasprom njeft. Ovo je odskočna daska za Sogaz. Mi ćemo se truditi da jedinstveno iskustvo koje imamo u poslovima osiguranja primenimo i ovde, na tržištu Srbije. Nadamo se uspešnom poslovanju i već sada možemo reći da nam u fokusu neće biti samo imovinska osiguranja, tj. da ćemo se kasnije baviti i poslovima sa građanstvom“, rekao je Logovinski.

Generalni direktor Kompanije Sogaz Novi Sad Jevgenij Naletov izrazio je nadu da će njegova kompanija u Srbiji biti mnogo više od osiguravajućeg preduzeća.

„Imamo dobre veze u Rusiji i obezbedićemo našim partnerima iz Srbije lakši izlaz na rusko tržište i podršku koja im može biti dragocena, dok ćemo sa druge strane našim ruskim partnerima pomoći da se lakše snađu na srpskom tržištu”, rekao je Naletov.

Ruski partneri Srbijagasa predstavljajući kompaniju Sogaz istakli su da je to jedna od vodećih osiguravajućih kompanija u Rusiji sa kapitalom od milijardu i 100 miliona evra. Pokriva oko deset procenata ruskog tržista i ima 65 filijala. U akcionarskom društvu Sogaz Novi Sad 51 odsto kapitala pripada ruskom Sogazu, a 49 procenata je kapital Srbijagasa.

Uskoro stiže i Gasprom banka

Kako je na otvaranju ove nove osigaravajuće kuće na tržištu Srbije izjavio generalni direktor Srbijagasa, ovo je samo još jedna kockica u sklapanju velikog mozaika privredne saradnje Rusije i Srbije. Navodeći u čemu se sve ogleda strateško parnerstvo Srbijagasa i Gasproma, Bajatović je nabrojao izgradnju gasovoda Južni tok, početak druge faze gradnje podzemnog skladišta Banatski Dvor, kao i zajedničke projekte poput izgradnje četiri gasne centrale kogenerativnog tipa, u Beogradu, Pančevu, Novom Sadu i Nišu, kao i skori dolazak Gasprom banke, gde bi struktura kapitala bila takva da ruski partner ima dve trećine, a Srbijagas jednu trećinu kapitala.

„Iizgradnja Južnog toka kroz Srbiju počeće krajem novembra ili početkom decembra. Radove će nadgledati kompanija Južni tok Srbija, koja je osnovana pre nekoliko meseci. Projektovanje gasovoda Južni tok kroz Srbiju raditi konzorcijum koji predvodi Srbijagas. Sa ruskim partnerima je dogovoreno da sve što može da uradi srpska operativa, urade naše firme. To je prilika koju moramo iskoristiti,” rekao je Bajatović precizirajući da je „dugoročni ugovor o snabdevanju Srbije ruskim prirodnim gasom, od 2012. do 2022. godine, praktično već gotov. Uskoro bi trebalo da bude potpisan. Prošao je Vladu Republike Srbije i sada se čeka odluka ruske strane i potpisivanje međudržavnog sporazuma, nakon čega će kompanije Srbijagas i Gasprom pristupiti potpisivanju tog ugovora, koji će, osim povoljnijih cena, značiti i nove mogućnosti za srpsko gasno tržište. Taj sporazum podrazumeva obaveznu isporuku gasa Srbiji u količini od najmanje pet milijardi kubnih metara godišnje. To znači potpunu sigurnost u snadbevanju ovim energentom.”

Kada je reč o gasnim centralama direktor Srbijagasaje posebno istakao činjenicu da su ruski partneri spremni da razgovaraju o izuzetno povoljnoj ceni gasa, kojim bi se snadbevale te centrale, što je, kako je naglasio, pogodnost koju do sada „niko na svetu nije imao”. Gasne central treba da budu građene u Beogradu, Novom Sadu, Pančevu i Nišu.

“Srbija raspolaže sa potencijalom za izgradnju skladišnog prostora čiji je kapacitet pet do sedam milijardi kubika. Sa planiranom izgradnjom novog podzemnog skladišta prirodnog gasa u u Itebeju naša zemlja bi imala siugrnost i stabilnost snabdevanja gasom, ali i potpuno novo mesto na gasnoj karti Evrope,” rekao je Bajatović ukazujući da će Srbija sa gasovodom Južni tok, novim centralama na gas i modernizovanom rafinerijom nafte u Pančevu obezbediti lidersko mesto u regionu u domenu proizvodnje i transprota nafte, gasa i električne energije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...