U Ini se pita(o) samo MOL

Izvor:   Poslovni.hr / Hina

Hrvatski članovi uprave od izmena međuakcionarskog ugovora, koji je 2009. godine s MOL-om potpisala hrvatska vlada optuženog bivšeg premijera Ive Sanadera, nemaju nikakvog uticaja na odlučivanje u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ina, rekao je Damir Vanđelić, član nadzornog odbora Ine na suđenju Sanaderu a što su prošle nedelje potvrdili su i hrvatski predstavnici u upravi Ivan Krešić i Davor Majer.

Član nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić svedočio je na suđenju u aferi Ina – MOL da od izmena međuakcionarskog ugovora, koji je vlada bivšeg premijera Ive Sanadera potpisala s mađarskim MOL-om, hrvatski predstavnici u upravi ne mogu uticati na Inino poslovanje.

„Upravljačka prava ne omogućuju da predstavnici Republike Hrvatske utiču na ostvarenje zacrtanih ciljeva“, kazao je Vanđelić, odgovarajući na pitanja USKOK-a koji Sanadera u ovom slučaju tereti da je za 10 miliona evra mita Mađarima prepustio upravljačka prava u Ini. Vanđelić je kazao da od izmena ugovora Inu više ne vodi uprava, u kojoj su po tri hrvatska i mađarska predstavnika, nego odbor izvršnih direktora. Članovi uprave čak nemaju ni resor za koji su zaduženi, dodao je svedok. Kazao je da članovima uprave vođenje firme onemogućuje interni dokument - Lista ovlaštenja za donošenje odluka (LODO), čiju su izmenu hrvatski članovi uprave već tražili, ali su bili preglasani.

Vanđelić je rekao da su na nepovoljnosti u izmenjenom međuakcionarskom ugovoru bivšu vladu u nekoliko navrata upozoravali i hrvatski članovi nadzornog odbora, a bili su ih svesni i u Ministarstvu privrede.

„Dva ključna cilja, energetska stabilnost i povećanje tržišta, očigledno nisu ispunjeni", zaključio je Vanđelić, kojeg je u NO Ine krajem 2010. godine postavila vlada Jadranke Kosor. Inin nadzorni odbor ima devet članova, jednog imenuju radnici, tri hrvatska vlada, a preostale MOL. Odluke se u tom telu mogu donositi većinom glasova, ali i tzv. glasanjem o zadržanim pitanjima u kojem je za odluku potrebno sedam glasova, pojasnio svedok. Da hrvatski predstavnici od izmena međuakcionarskog ugovora 2009. nemaju nikakvog uticaja na odlučivanje u Ini prošle nedelje na suđenju Sanaderu potvrdili su i hrvatski predstavnici u upravi Ivan Krešić i Davor Majer. Potvrdili su i da su prepuštanjem upravljačkih prava MOL-u „zakinuti“ hrvatski interesi, s obzirom da je Ina „kičma" hrvatskog energetskog sistema.

Osim za primanje mita od mađarskog MOL-a Sanaderu se u objedinjenom postupku sudi i za ratno profiterstvo, odnosno primanje provizije od austrijske Hipo banke, kod koje se Hrvatska u ratno vreme zadužila za kupovinu zgrada nekoliko ambasada.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...