I MOL forsira Inine rafinerije

Izvor:   Novi list / Hina

INA i MOL nastavljaju razvojni program u rafineriji Rijeka. U Ini tvrde da je druga faza razvoja rafinerijskog sistema njihov imperativ, te da zahteve za to podnose još od 2009. godine, ali preduslov su izmene i dopune prostornih planova.

Prva faza razvoja rafinerijskog sistema u Rijeci završena je izgradnjom tri procesna postrojenja u sklopu hidrokreking kompleksa, gde je uloženo oko tri milijarde kuna. Druga faza razvoja rafinerijskog sistema Ininih rafinerija je imperativ, ali je uspešno dobijanje dozvola preduslov za pokretanje bilo kakvih daljih aktivnosti. Iz mađarskog MOL-a ističu da su predani razvoju Ininih rafinerija.

U Ini tvrde da je druga faza razvoja rafinerijskog sistema njihov imperativ, te da zahteve za to podnose još od 2009., ali preduslov su izmene i dopune prostornih planova PGŽ i Opštine Kostrena.

Druga faza razvoja rafinerijskog sistema Ininih rafinerija je imperativ, odgovorili su iz Ine na pitanje o natpisima u nekim medijima o pitanjima druge faze modernizacije Rafinerije nafte u Rijeci, a i iz mađarskog MOL-a ističu da su predani razvoju Ininih rafinerija.

Iz Ine u odgovoru na tekst Novog lista o ozbiljnim tehničkim problemima u radu postojenja završenih u sklopu prve faze modernizacije, navode da je prva faza razvoja rafinerijskog sistema u Rijeci završena izgradnjom tri procesna postrojenja u sklopu hidrokreking kompleksa – blagi hidrokreking, proizvodnja vodonika i izdvajanje sumpora, brojnih pomoćnih postrojenja i instalacija u koje je uloženo oko tri milijarde kuna.

„Kako bi ostali konkurentni na tržištu, druga faza razvoja rafinerijskog sistema naših rafinerija je imperativ. Podizanje nivoa konverzije u Rafineriji nafte Rijeka, zajedno s prikladnim pristupom lukama je vitalni deo ovog programa“, ističu iz Ine i napominju da je uspešno dobijanje dozvola preduslov za pokretanje bilo kakvih daljih aktivnosti u pogledu druge faze razvoja rafinerijskog sistema.

„Ina podnosi zahteve za donošenje relevantne odluke vezano za drugu fazu rafinerijskog sistema od 2009. godine. U novembru 2011. godine Ina je dobila zaključak Ministarstva zaštite okoline, prostornog uređenja i graditeljstva (danas Ministarstvo zaštite okoline i prirode) u kojem stoji da su preduslovi za donošenje relevantne odluke izmene i dopune prostornih planova Primorsko-goranske županije i opštine Kostrena. Razumemo da je izmena prostornog plana Primorsko-goranske županije u proceduri i želimo aktivno doprineti tom procesu“, navode iz Ine.

Iz mađarskog MOL-a u odgovoru ističu da su, kao deoničar Ine, predani razvoju Ininih rafinerija i da su zainteresovani za nastavljanje razvojnog programa u Rijeci.

„Zahvaljujući zajedničkim naporima Ininih deoničara, u 2011. Ina je bila u mogućnosti da završi prvu fazu modernizacije u Rijeci čija je vrednost bila oko tri milijarde kuna. Uzimajući u obzir sve investicijske projekte završene u obe hrvatske rafinerije, od kada se MOL pridružio Vladi Hrvatske kao strateški partner Ine, ukupna vrednost investicija iznosi gotovo osam milijardi kuna. MOL podržava Inu u ostvarivanju pametnih investicija u budućnosti, budući da je to u interesu uspešne Ine, a time i u interesu Hrvatske. MOL je, takođe, zainteresovan za nastavljanje razvojnog programa u Rijeci pa je iz tog razloga podržao Ininu srednjoročnu strategiju“, navode iz MOL-a.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...