Nafta jeftinija – benzin, ipak, poskupljuje

J. Putniković

Na svetskoj pijaci cena nafte „pada“ ili bar miruje, a gro ovdašnjih, pa i trgovaca derivatima u okruženju još poskupljuju benzin, a cenu dizela sramežljivo nivelišu na dole. U Srbiji privatnici cenovnik NIS-a revnosno prate samo kad gorivo poskupljuje.

Nakon što je početkom nedelje pala za više od 2 % cena barela sirove nafte na londonskom tržištu je juče “kliznula” za 37 centi - na 118,41 dolar. Na američkom tržištu barel je, međutim, nakon što je u utorak na zatvaranju prodaje dostigao najviši nivo posle 2. aprila, prodavan po gotovo istoj ceni - po 104,35 dolara.

Ova stabilizacija cena sirove nafte nije se, ipak, još “prelila” na cene naftnih derivata. Pogotovo ne u maloprodaji, gde je, na primer, u Sloveniji benzin dostigao rekordnu cenu.

Litar motornog benzina na slovenačkim pumpama poskupeo je za 0,8 evro centi, tako da je nova maloprodajna cena 95-oktanskog benzina 1,536 evra za litar, a 100-oktanskog evrosupera 1,552 evra. To su nove, rekordne cene, koje će važiti ove i naredne nedelje. Za 1,4 centa na slovenačkim pumpama pojeftinio je, međutim, dizel - na 1,344 evra za litru, a lož ulje je jeftinije za 1,1 cent, tako da sada košta 1,029 evra.

I u susednoj Hrvatskoj, gde država, takođe, na dve nedelje (svkog drugog ponedeljka) određuje maksimalne dozvoljene cene benzin je poskupeo a dizel pojeftinio. Država je odredila da motorni benzin maksimalno može da poskupi za tri, odnosno četiri lipe po litri, a dizel da pojeftini od 11 do 13 lipa po litru. Sve, naravno, u odnosu na pređašnju najvišu dozvoljenu cenu.

Tako sada najviša cena najprodavanijeg benzina u Hrvatskoj - evrosupera 95 može biti 11,32 kune, što je tri lipe više od dosadašnje maksimalne cene od 11,29 kuna. Najviše cene benzina od 98 i 100 oktana u odnosu na prethodni period mogu biti veće za četiri lipe po litri, jer je Ministarstvo maksimalnu cenu evrosupera 98 utvrdilo na 11,71 kunu (do sada bilo 11,67 kuna), a cena evrosupera 100 sve je bliže granici od 12 kuna. Naime, tokom ove dve nedelje litar evrosupera 100 može koštati najviše 11,97 kuna (do sada 11,93 kune).

Naspram benzina, čija cena i dalje raste, doduše, znatno manje nego u proteklom periodu, dizeli su u Hrvatskoj pojeftinili od 11 do 13 lipa po litri, što je drugi pad cena dizel goriva nakon što su pre dve nedelje njihove cene pale za četiri do devet lipa po litri.

Evrodizel se ovih dana može prodavati po najvišoj ceni od 10,11 kuna, što je 13 lipa manje od dosadašnjih 10,24 kune.

Plavi dizel je za 11 lipa jeftiniji jer je u Vladi Hrvatske procenjeno da se ovo gorivo, namenjeno poljoprivrednicima i ribarima, prodaje po ceni od 6,51 kunu za litar (umesto 6,62 kune). Za 11, odnosno 12 lipa po litru pojeftinilo je i lož ulje tako da je najviša dozvoljena cena običnog lož ulja 7,30 kuna po litru (bila 7,41 kunu), a evro plinskog ulja 7,54 kune (7,66 kuna).

Hrvatski analitičari ukazuju da ni INA - najveći trgovac naftnim derivatima, na veliko i na malo, kao ni deo ostalih naftnih kompanija ne prodaje gorivo po maksimalno dozvoljenim cenama. Ipak, i u Hrvatskoj se čuju kritike na račun toga što naftaši revnosnije usklađuju cene derivata sa cenama nafte kada „crno zlato“ poskupi nego kada pojeftini. Predsednik Nadzornog odbora Ine Davor Štern, doduše, opravdava naftaše objašnjavajući da se gorivo proizvodi od ranije kupljene nafte.

„Ako je ta nafta bila skuplja i gorivo će biti skuplje,“ kaže Štern prognozirajući da bi benzin mogao pojeftiniti dve do tri nedelje posle značajnijeg pojeftinjenja sirove nafte.

Ukazujući na smirivanje stanja na Bliskom istoku Štern kaže da se smanjuje prostor za spekulacije cenom nafte, tako da gorivo treba da pojeftini.

I u Srbiji neki naftaši „zaboravljaju“ da cenom derivata isprate pojeftinjenje sirove nafte. Evrodizel u veleprodaji je kod Naftne industrije Srbije jeftiniji od juče za 30 para, a tečni naftni gas za 1,18 dinara. Cene u maloprodaji na NIS-ovim pumpama juče nisu menjane, ali u poređujući sa prosečnim cenama kod konkurencije cene na benzinskim stanicama najveće naftne kompanije u Srbiji trenutno su najniže na tržištu Srbije.

U proteklih mesec dana (od 20. marta) maloprodajne cene NIS-a „padaju“ tako da se evropremijum BMB-95 prodaje na benzinskim stanicama ovog prometnika za 3,5 do 7,6 dinara po litru jeftinije nego kod konkurencije. Benzin BMB-95 je jeftiniji do 3,3 dinara po litru, dizel D-2 jeftiniji je od 1,6 do 2,5 dinara po litru a evrodizel od dva do četiri dinara po litru.

Privatnici i sami priznaju da ne prate NIS sa poskupljenjima i često ističu da su njihove cene proizvod veleprodajnih cena kod NIS-a. Srpski naftaši, jednostavno, zaboravljaju da je već duže od godinu dana tržište derivata u Srbiji liberalizovano i da mogu slobodno da uvezu gorivo iz okruženja – od trgovaca koji im nude povoljnije uslove i cene.

To što ne uvoze derivate vlasnici privatnih pumpi pravdaju raznim – neuverljivim argumentima, velikim troškovima za skladištenje, na primer. Te „brane“ im, međutim, ne smetaju kada iz okruženja uvezu lož ulje i na svojim pumpama ga podvaljuju vozačima kao dizel i evrodizel gorivo.

Država je, očigledno, zakazala u donošenju propisa kojima je trebalo urediti tržište derivata u Srbiji. Strožija kontrola na granici i češće inspekcijske kontrole svakako bi rešile ovaj problem. Da vozači, kad već sipaju skupo gorivo, ne strepe da će im auto „pokvariti stomak“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...