OMV prodaje pumpe u Hrvatskoj i BiH

Izvor:   Poslovni.hr

Ivan Čermak, penzionisani general, koji je u leto 2007. godine prodao lanac benzinskih pumpi Tifon Molu za 150 miliona evra, sada bi mogao da kupi pumpe OMV u Hrvatskoj za otprilike isti iznos. Mogući Čermakovi konkurenti su ruske naftne kompanije, koje su već prisutne u regionu i slovenački Petrol.

Penzionisani general Ivan Čermak, predsednik Uprave i vlasnik firme Kroduks plin, ozbiljno je zainteresovan za kupovinu OMV pumpi u Hrvatskoj. Iako se u ponedeljak od samog Čermaka nije mogla dobiti potvrda, Poslovni dnevnik saznaje iz više izvora da vlasnik Kroduksa razmišlja o preuzimanju OMV pumpi.

Austrijski naftni gigant lani je u decembru objavio povlačenje s tržišta Hrvatske i BiH. U Hrvatskoj OMV ima 63, a u BiH 28 pumpi. Još je nepoznato hoće li Austrijanci prodaju razdvojiti. Poslovni dnevnik nezvanično saznaje da bi „data rum“, u koji će ući ponuđači, trebao biti uskoro pripremljen. Proces prodaje vodi Dojče banka.

„U skladu s OMV-ovom strategijom u razmatranju je prodaja maloprodajnog i komercijalnog poslovanja u Hrvatskoj i BiH, što bi uključivalo potpuno povlačenje s oba tržišta. Nameravamo da završimo prodaju obe filijale do kraja 2013. godine. Razgovori s potencijalno zainteresovanim stranama počeće idućih meseci, otvoreni smo za niz mogućnosti,“ poručili su iz sedišta OMV-a u Beču.

Ali, upućeni u ove poslove, kažu da bi, ako se ozbiljni kupci i dobre ponude pojave odmah, prodaja mogla biti zaključena i pre leta. Unutar OMV-a Hrvatska govori se o iznosu i od pola milijarde evra - za pumpe na oba tržišta. Ali, izvori hrvatskog lista, upućeni u priču, kažu da je to preterano. Navodno bi za 91 pumpu OMV mogao dobiti najviše od 130 do 160 miliona evra. Uobičajeno se računa 1,5 miliona evra po pumpi, ali sve zavisi o njenoj opremljenosti i lokacije, kao i od prodaje koja se ostvari na tržištu.

OMV ima 13 odsto udela na hrvatskom tržištu. Prema poslednjim službenim podacima OMV Hrvatska je tokom 2010. godine ostvario 2,4 milijarde kuna prihoda od prodaje uz dobit od 50 miliona kuna. Podaci za 2011. godinu još su nedostupni, a Poslovni dnevnik saznaje da je profit u Hrvatskoj bio desetak miliona evra (u BiH posluju s gubitkom). U sklopu kompanije je i skladište na ostrvu Krku u Omišlju, kapaciteta 60.000 metara kubnih, a naftne derivate firma uvozi s mediteranskog tržišta.

Mogućnost da Ivan Čermak preuzme OMV-ove pumpe na neki je način i logična. Iako se poslednjih meseci njegovo ime spominjalo uz niz mogućih akvizicija - od Diokija do kupovine udela u SN Holdingu - za Čermaka bi preuzimanje OMV-ovih pumpi bio povratak u biznis koji je nekad vrlo dobro razvijao. Čermak je u leto 2007. godine zbog neizvesne situacije sa sudskim procesom u Hagu prodao lanac benzinskih pumpi Tifon, i to Molu za 150 miliona evra. Zanimljivo je i da je penzionisani general, visokopozicionirani HDZ-ovac koji je devedesetih bio logističar za Hrvatsku vojsku, istovremeno u to vreme osnovao firmu Kroduks. Taj je lanac sa 15 benzinskih pumpi 1999. godine, zajedno sa skladištem na Krku, prodao upravo OMV-u za 15 miliona evra. Ako strvarno preda ponudu za OMV Čermak bi se, dakle, za isti onaj iznos za koji je prodao Tifon mogao vratiti u biznis s benzinskim pumpama.

Inače, Kroduks plin bavi se skladištenjem i distribucijom tečnog naftnog gasa. Nedavno je najavio pola milijarde evra ulaganja u termoelektranu i pogon bioetanola u Slavoniji.

Glavni konkurenti - Rusi i slovenski Petrol

Mogući Čermakovi konkurenti oko OMV-ove mreže u Hrvatskoj i BiH su, kako Poslovni dnevnik saznaje, ruske naftne kompanije koje su već prisutne u regiji i slovenski Petrol. Čelnici banjalučke Optima grupe, u vlasništvu Njeftegazinkora (koji pak posluje u sastavu ruskog državnog energetskog koncerna Zarubežnjeft), već su javno potvrdili da su zainteresovani za preuzimanje OMV-ovih pumpi. Oni su i najopasniji konkurenti, jer su vlasnici naftne industrije Republike Srpske, a nakon investicija u rafineriju u Bosanskom Brodu traže dodatno tržište. Iako se kao jedan od mogućih preuzimača spominjao Gazpromnjeft, inače vlasnik srpskog NIS-a, oni zbog namere da kupe grčki Helenik Petroleum više nisu u igri. Iz slovenskog Petrola nisu hteli da daju komentar o OMV-u „sve dok uslovi prodaje ne budu službeno objavljeni". Zanimljivo je da se navodno za OMV-ove pumpe u Hrvatskoj zanima i kompanija Slavia Kapital iz Slovačke, koja je pre nekoliko godina htela da kupi Krobenz, ali Agencija za tržišno takmičenje nije dopustila taj posao - zbog netransparentnog vlasništva slovačkog ponuđača.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...