Južni tok i skladišta – spas od gasne krize

Izvor:   BILTEN NNKS

Južni tok i izgradnja podzemnih skladišta gasa su odgovori Srbije na poremećaje kakve na globalnom tržištu mogu izazvati političke odluke o sankcijama prema određenim zemljama, kakav je sada slučaj sa Iranom. Ako situacija u Zalivu eskalira i to bude imalo uticaja na cenu nafte, nužno će se odraziti i na našu cenu gasa. (Foto: Podzemno skladište gasa Banatski Dvor)

Planirana gradnja novih gasovoda i skladišta gasa, ali i uvođenje državnih rezervi gasa dodatno bi osiguralo snabdevanje potrošača prirodnog gasa u Srbiji, u slučaju nepredviđenih problema u uvozu – kaže Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa.

BILTEN NNKS: Na koji način Srbijagas prilazi pitanju obezbeđenja stabilnosti snabdevanja Srbije prirodnim gasom, imajući u vidu poremećaje kakve na globalnom tržištu mogu izazvati političke odluke o sankcijama prema određenim zemljama, kakav je sada slučaj sa Iranom, na primer?

Bajatovic

Bajatović: Planovima za izgradnju alternativnih pravaca snabdevanja se podiže nivo sigurnosti snabdevanja. Prvenstveno putem budućeg gasovoda Južni tok i interkonekcijom sa Bugarskom. Takođe, i izgradnjom novih podzemnih skladišta prirodnog gasa i povećanjem kapaciteta već izgrađenog PSG Banatski Dvor.

BILTEN NNKS: Na koji način Srbijagas može da obezbedi stabilno snabdevanje potrošača u slučaju problema na međunarodnoj sceni?

Bajatović: Povećanjem količina gasa u postojećem skladištu gasa u Banatskom Dvoru i zakupom kapaciteta u susednoj Mađarskoj. Osim toga, uvođenjem obaveznih rezervi gasa u vlasništvu države Srbije se, takođe, podiže sigurnost snabdevanja krajnjih kupaca.

BILTEN NNKS: Na koji način bi trebalo regulisati obavezne državne rezerve gasa?

Bajatović: Kroz zakup skladišnih prostora u postojećem i budućim skladištima gasa i nabavku gasa za intervencije u slučaju poremećaja na tržištu gasa.Treba takođe imati u vidu da se preko gasa može intervenisati i u slučaju poremećaja u snabdevanju električnom energijom preko postojećih postrojenja, a naročito posle planiranih izgradnji novih kogenerativnih postrojenja.

BILTEN NNKS: Koja skladišta su još u planu? Koliku potrošnju će ona moći da pokriju?

Bajatović: Osim skladišta gasa u Banatskom Dvoru sa procenjenim maksimalnim kapacitetom od milijardu kubnih metara gasa, planirana je izgradnja novog skladišta u Banatskom Itebeju, čiji kapacitet će biti do milijardu kubnih metara gasa.Takođe je studijom o mogućnosti skladištenja prirodnog gasa predviđena izgradnja još nekoliko skladišta koja bi zajedno sa prethodno navedenim rezervoarima gasa omogućila skladištenje gasa do pet milijardi metara kubnih. Ako se uzme u obzir izgradnja gasovoda Južni tok sa transportnim količinama od oko 40 milijardi metara kubnih preko teritorije Republike Srbije izgradnja budućih skladišta dobija još veći značaj.

BILTEN NNKS: U kojoj meri geopolitička zbivanja utiču na strategiju korporativne politike o sigurnosti snabdevanja potrošača?

Bajatović: Usled nepostojanja tržišta gasa u Srbiji, ne utiču mnogo. Ali, dešavanja vezana za tranzit kroz Ukrajinu i Mađarsku i događaji u Gaspromu i Ruskoj Federaciji mogu imati uticaj u ovom trenutku. Međutim, kada budu postojale alternative, kako u pogledu puteva snabdevanja, tako i u pogledu izvora, biće većeg i češćeg uticaja na naše tržište.

Povećanje cene sirove nafte i derivata u regionu Mediterana utiče na cenu gasa u Srbiji jer je ugovor sa glavnim snabdevačem baziran na naftnoj formuli. Ako situacija u Zalivu eskalira i to bude imalo uticaja na cenu nafte, nužno će se odraziti i na našu cenu gasa.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...