NIS – stub energetske stabilnosti Srbije

Izvor:   BILTEN NNKS

Kao jedan od najvećih investitora u Srbiji NIS će tokom ove godine u oblasti energetike, zajedno sa svojim strateškim partnerima, investirati najmanje 35 miliona evra. Do 2020. godine proizvodnja od pet miliona tona nafte. Tokom ove godine počeće da rade nova postrojenja za hidrokreking i hidroobradu u Pančevu.

Poslovne aktivnosti Naftne industrije Srbije temelj su za obezbeđenje energetske stabilnosti Srbije. NIS redovno analizira geopolitičke okolnosti i svoje strateške poslovne aktivnosti prilagođava tim zbivanjima. Do 2020. proizvodnja od pet miliona tona nafte. Ove godine startuju nova postrojenja za hidrokreking i hidroobradu u Pančevu, rekao je Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a za Bilten Nacionalni naftni komitet Srbije.

BILTEN NNKS: Kolika je uloga NIS-a u obezbeđenju energetske stabilnosti Srbije?

Kiril Kravčenko: NIS ostaje stožer energetske stabilnosti zemlje, a takva tvrdnja ima potvrdu kako u strateškim planovima kompanije, tako i u rezultatima poslovanja i, naravno, u činjenici da je u toku transformacija NIS-a iz naftno-gasne u energetsku kompaniju. U protekle tri godine NIS je napravio značajne korake u pravcu obezbeđenja energetske stabilnosti zemlje. Prošle godine oformljen je novi Blok Energetika, koji u skladu sa globalnim tendencijama i principima održivog razvoja, kao i dugoročne energetske stabilnosti, pruža kompaniji novu perspektivu razvoja. U skladu sa tim jedan od prioritetnih investicionih pravaca u NIS-u u 2012. godini će postati upravo energetika. U razvoj energetske oblasti, koja uključuje gasnu i alternativnu energetiku, projekte za iskorišćenje bio-goriva i energije vetra, kao i termalnih voda, NIS će tokom ove godine zajedno sa svojim strateškim partnerima investirati najmanje 35 miliona evra.

Na kojim projektima kompanija zasniva strategiju u sektoru proizvodnje nafte i gasa?

- Poslovne aktivnosti NIS-a temelj su za obezbeđenje energetske stabilnosti Srbije. Posebnu pažnju NIS poklanja obezbeđenju strateških rezervi nafte i gasa. Osim Panonskog basena, NIS je već usmerio istraživanja ka novim potencijalnim lokacijama južno od Save i Dunava, a obezbeđenje energetske sigurnosti planira se i realizacijom projekata istraživanja i proizvodnje nafte i gasa u regionu - u Republici Srpskoj, Mađarskoj i Rumuniji. Prema Strategiji razvoja, do 2020. godine, NIS planira obim proizvodnje u visini od pet miliona tona nafte i obezbeđenje rezervi koje pokrivaju 10 godina tekuće proizvodnje.

Kada se na domaćem tržišti mogu očekivati NIS-ova goriva evro-kvaliteta?

- Stabilnosti snabdevanja zemlje gorivom evropskog kvaliteta doprineće modernizacija prerađivačkih kapaciteta i ove godine puštanje u rad jedne od najvećih investicije u Srbiji - postrojenja za hidrokreking i hidroobradu u Rafineriji nafte Pančevo. U celini, u protekle tri godine, NIS je u razvoj svog poslovanja uložio 1,5 milijardi evra, a isto toliko planira da investira u sledeće tri godine. Cilj menadžmenta kompanije je da NIS postane moćna, regionalna energetska kompanija.

U kojoj meri geopolitička zbivanja utiču na strategiju korporativne politike, imajući u vidu nepredvidivost njihovih posledica?

- Kompanija je svesna ekonomske krize i složene situacije koju ona nameće, kao i uloge koju NIS ima u nacionalnoj ekonomiji. Nema sumnje da će uspešno poslovanje i povećana efikasnost NIS-a doprineti i boljim energetskim i ekonomskim prilikama u zemlji. Osim što je najveći budžetski davalac, NIS je sada jedan od najvećih investitora u Srbiji, a spreman je i dalje da ulaže u budući razvoj poslovanja, o čemu najbolje svedoči činjenica da će obim investicija i u sledeće tri godine biti 1,5 milijardi evra – po 500 miliona evra godišnje. Zahvaljujući realizaciji poslovne strategije, NIS namerava da do 2020. godine postane dostojan predstavnik Srbije na međunarodnoj privrednoj sceni, uticajan igrač, ne samo na tržištu Balkana, već i na tržištu cele Evrope. NIS je prva srpska kompanija koja je otvorila svoje predstavništvo u Briselu, želeći da tako pomogne evrointegracijama Srbije, utiče na energetsku politiku pametnog i održivog razvoja, i obezbedi konstruktivan dijalog sa evropskim institucijama koji će ojačati saradnju i poverenje, između ostalog i u nestabilnim okolnostima savremenog sveta. NIS redovno analizira geopolitičke okolnosti i svoje strateške poslovne aktivnosti prilagođava tim zbivanjima ne narušavajući pri tom ni svoju efikasnost ni potrebe tržišta, i nalazeći ravnotežu između potreba Kompanije i društva u celini.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...