Derivati preskupi za hrvatski džep

Izvor:   dnevnik.hr

Benzin u Hrvatskoj i dalje poskupljuje ali, očekuje se blago pojeftinjenje dizela. Evrosuper 95 treba da poskupi za 25 lipa (na 11 kuna i 29 lipa). Ipak, stručnjaci očekuju dalja pojeftinjenja.

Od januara do danas gorivo u Hrvatskoj konstantno poskupljuje. I ovaj put najprodavaniji evrosuper poskupljuje za 25 lipa. Nova cena iznosiće 11 kuna 29 lipa. Cena evrodizela će sa 10 kuna 33 lipe neznatno pojeftiniti na 10 kuna 24 lipe.

Cene benzina, dakle, ponovno šokiraju. A zbog konstantnog poskupljenja došlo je i do poskupljenja prevoza - u proseku za sedam odsto. Tačnije, autobuska karta, koja je prošlog Uskrsa koštala sto kuna, ovog Uskrsa košta 107 kuna. Trpe i poljoprivrednici.

Svaki litar u rezervoaru traktora Stjepanu je itekako važan. Zbog goriva je i setva skuplja. „Za jednu trećinu skuplja je ove godinu, i više od jedne trećine. Suša je, pa je jesenas obrada bila jako loša, tako je i sada“, ističe ratar Stjepan Brozd.

Dizel će neznatno pojeftiniti, no ratarima to nije uteha.

Na autobuskim stanicama upiti o cenama karata ne izostaju. Neprestano poskupljenje naftnih derivata učinilo je svoje. „Došlo je do nekih korekcija cena prevoznika u Hrvatskoj, sama korekcija zavisi od linije, dakle, destinacije i prevoznika, ali možemo reći, u proseku, da je to nekih sedam odsto“, ističe Ivana Šestić iz Zagrebačke autobuske stanice. A negde i više od toga.

„Ja sam pre tri meseca išao za Rijeku, platio sam kartu oko 70 kuna, a sada košta 100 kuna“, požalio se putnik Srećko Žirovčić.

„Putujem iz Slavonskog Broda u Zagreb i iz Zagreba u Petrinju, jer tamo studiram. Studentsku kartu uzimam a poskupela je oko šest, sedam kuna“, ističe studentkinja Maja Smolčić.

Putovanje autoputem Zagreb-Split za godinu dana poskupelo je 66 kuna.

Različita odredišta, različite cene. Određuju ih prevoznici. U železničkom i avio prevozu za sada bez poskupljenja. Za Uskrs će mnogi vlastitim automobilima na putovanje. Primera radi, na jednoj od najprometnijih relacija, autoputu Zagreb-Split u jednom smeru potroši se prosečan razervoar od 50 litara. U odnosu na prošlu godinu, put je zbog goriva skuplji 66 kuna.

Analitičari konačno pozitivni. Očekuju pojeftinjenje.

„Ovo su preskupi naftni derivati u odnosu na realne potrebe tržišta,“ smatra Jasminko Umičević, naftni analitičar.

Ali, berzovni špekulanti diktiraju tempo. Na nafti dobro zarađuju pa im ovakva situacija očito odgovara.

Do sada je glavni argument bila nafta na svetskom tržištu, ali je ona poslednjih dana čak nešto pojeftinila, pa u Evropi barel košta 122 dolara. Pao je, u međuvremenu, i kurs dolara. Ali gorivo, eto, poskupljuje. Možda Vlada može dati odgovor. Naravno, kada je reč o ovoj temi najčešće ćute. Podsećamo da na litri goriva, otprilike, pola kroz trošarinu i razne naknade odlazi Vladi. Budžet se dakle, na račun goriva dobro puni.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...