Gasne veze Grčke, Izraela i Kipra

Izvor:   Beta

Grčka, Izrael i Kipar unapređuju saradnju u istraživanju gasa u Sredozemlju. Grčka se nada da će i sama početi da proizvodi gas ali, i da će poslužiti kao tranzitna luka za isporuke proizvodnje Izraela i Kipra. Ove tri zemlje planiraju da se, pre nego što počne izvoz, povežu podmorskim kablovima, kako bi delile struju proizvedenu u elektranama na gas.

Ministri energetike Grčke, Izraela i Kipra obavezali su se da unaprede saradnju u istraživanju gasa u Sredozemlju, ali izvoz očekuju tek za desetak godina.

Grčka, teško pogođena finansijskom krizom, nada se da će i sama početi da proizvodi gas i da će poslužiti kao tranzitna luka za isporuke Izraela i Kipra.

Grčka, međutim, ne planira da odustane od zajedničkih projekata u sektoru gasa sa Azerbejdžanom i Rusijom.

Na sastanku ministara u Atini Neoklis Silikjotis, kiparski ministar industrije kazao je da će se tri zemlje, pre nego što počne izvoz, koji on očekuje za osam ili više godina, povezati podmorskim kablovima i deliti struju proizvedenu u elektranama na gas.

Izraelski ministar energetike Uzi Landau kazao je na skupu da otkrivanje gasa u podmorju doprinosi dugoročnoj bezbednosti, „s obzirom na krvave pobune na Bliskom istoku“.

Nalazišta gasa u Mediteranu

„Za sada su otkrivena dva velika polja prirodnog gasa. Oba bi pokrila potrebe Izraela za 50 do 60, neki kažu, i 70 godina“, istakao je Landau.

Grčki zvaničnici kažu da se razgovori Grčke, Izraela i Kipra o planiranoj saradnju u energetici bliže kraju.

Grčka i Turska su tokom 2007. godine otvorile gasovod, kojim je do EU počeo da stiže gas iz kaspijskog regiona, čime su zaobiđeni Rusija i Bliski istok.

Grčka dve trećine potreba zadovoljava gasom iz Rusije. Ova zemlja je iskazala interesovanje za povezivanje na budući ruski gasovod Južni tok, ali saradnjom sa Kiprom i Izraelom želi da smanji zavisnost od ruskog gasa.

„Nije reč samo o ruskom koridoru i koridoru kojim ide azerbejdžanski gas. U narednim godinama imaćemo treći koridor, iz utvrđenih rezervi gasa Izraela i Kipra i onih koje se nadamo da ćemo naći u Grčkoj,“ istakao je Jorgos Papakonstantinu, grčki ministar energetike, dodajući da se na krizu mora odgovoriti inicijativama.

Tokom konferencije u atinskom letovalištu Vuljagmeni Grčka i Izrael su potpisali sporazum o saradnji u upravljanju vodom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...