Smanjena proizvodnja energije u Hrvatskoj

Izvor:   Bankamagazin

U Hrvatskoj je proizvodnja koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, u siječnju 2012. godine, na međugodišnjoj razini pala za 18 posto, dok je vađenje sirove nafte i prirodnog plina smanjeno za 9,8 posto, a cijene plina za industriju su među najvišima u Europi.

Ekonomski institut Zagreb i časopis Banka objavljuju petu u seriji Sektorskih analiza, koja je posvećena energetici i naftnoj industriji.

Proizvodnja energije u Hrvatskoj opada od srpnja 2011. godine. Na pad proizvodnje najviše je utjecao pad proizvodnje koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, koja je u siječnju 2012. godine na međugodišnjoj razini pala za 18 posto, dok je vađenje sirove nafte i prirodnog plina smanjeno za 9,8 posto.

Na takva kretanja Slavko Linić, ministar financija i vjerojatni budući član NO Ine u intervjuu za Banku kaže:

„Prioritet nam je vratiti Inu na naftna i plinska polja u Hrvatskoj. Ocijenimo li da Ina nije zainteresirana, ima jako puno onih koji jesu. Želimo u Ini razgovarati o investicijama, radnim mjestima i bogatstvu Hrvatske“.

Linić, također, upozorava da će ekonomska cijena plina u budućnosti građanima izazvati velike probleme.

Sektorske analize o energetici i naftnoj industriji još donose:

U Hrvatskoj su cijene plina za industriju među najvišima u Europi, a skuplji plin i brži rast cijena električne energije pokazuju da je domaća industrija u relativno nepovoljnijem položaju od EU, odnosno da joj skuplje cijene energenata smanjuju konkurentnost.

Električna energija, plin i ostali energenti obuhvaćaju 9,6 posto izdataka prosječnog domaćinstva, a za razliku od industrije, cijene plina i struje za kućanstva u Hrvatskoj su među najnižima u Europi.

Bruto potrošnja električne energije po stanovniku u Hrvatskoj je za 33,7 posto manja u odnosu na EU27, a potrošnja motornog benzina za 16,9 posto.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...