Nafta i plin prioritetni za Hrvatsku

Izvor:   Bankamagazin

Prioritet je vratiti Inu na naftna i plinska polja u Hrvatskoj, a istraživanje nafte i plina je osnovna i najprofitabilnija djelatnost. Proizvodnja energije u Hrvatskoj opada od srpnja 2011. godine.

Ministar financija Slavko Linić zajedno s Radimirom Čačićem, potpredsjednikom Vlade i ministrom gospodarstva trebao bi ući u Nadzorni odbor Ine. Za travanjski broj časopisa Banka govorio je o planovima za kompaniju, odnosima s mađarskim MOL-om, istraživačkim poljima, koncesijama, a komentirao je i Ivana Šukera, Damira Polančeca te Tomislava Dragičevića koje drži glavnim krivcima za situaciju u Ini.

„Istraživanje nafte i plina, posebno u Hrvatskoj je prioritet, osnovna i najprofitabilnija djelatnost“, kazao je Linić. Dodao je kako je zatvoren veliki broj naftnih polja u Hrvatskoj.

„U vrijeme kad je nafta koštala 20 do 24 dolara po barelu to se i moglo opravdati, jer je cijena eksploatacije na siromašnim naftnim poljima, zbog horizontalnog, umjesto vertikalnog istraživačkog procesa, bila od 40 do 60 dolara, ali sada je nafta preko 100 dolara po barelu. Onaj tko će dobiti koncesiju krvavo će se truditi da iscrpi svaki kilogram, svaku tonu plina, svaki barel nafte“.

Istaknuo je kako je prioritet vratiti Inu na naftna i plinska polja u Hrvatskoj, ali „ako ocijenimo da Ina nije zainteresirana, ima jako puno onih koji jesu“.

Prema petoj publikaciji Sektorskih analiza Ekonomskog instituta i magazina Banka, posvećenoj energetici i naftnoj industriji, proizvodnja energije u Hrvatskoj opada od srpnja 2011. godine. Na pad je najviše utjecao siječanjski pad proizvodnje koksa i rafiniranih naftnih proizvoda na međugodišnjoj razini za 18 posto, te za 9,7 posto manje vađenje sirove nafte i prirodnog plina.

Sektorske analize su online publikacija koja prati stanje i trendove te poslovne događaje u pojedinim gospodarskim sektorima u Hrvatskoj i njenom okruženju. Obrađuje se osam sektora, a ovoga tjedna donosimo glavne naglaske iz Energetike i naftne industrije.

Plan Linića i Čačića je promijeniti ugovor s MOL-om, koji je, tvrdi Linić, za hrvatsku stranu nepovoljan. „Postoje partnerski odnosi i postoji rat. Naš stav je, želimo biti partner MOL-u, ali ako Vladu kao partnera MOL ne želi, sve u redu, Vlada će donositi svoje odluke i iskoristiti pravo da ih provodi“.

Osvrnuo se i na modernizaciju Ininih benzinskih postaja. Govorio je o budućnosti rafinerija, prekomjernom uvozu, ali i o drugim aktualnim pitanjima poput privatizacije državnih poduzeća.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...