Libija se vraća na svetsko naftno tržište

M.L.

Libija je povećala proizvodnju nafte na nivo koji je ostvarivan u periodu pre građanskog rata. Raste i izvoz, tako da iz libijske državne naftne kompanije National Oil Corporation (NOC) najavljuju da će u aprilu izvoziti, prosečno, oko 1,4 miliona barela nafte dnevno

Libijsko Ministarstvo za naftu saopštilo je da se količina proizvodnje nafte u toj zemlji počela približavati nivoima iz perioda pre izbijanja građanskog rata.

Prosečna proizvodnja u februaru je povećana na 1,4 miliona barela dnevno. Nivo proizvodnje iz vremena Moamera Gadafija ponovo će biti dostignut sredinom 2012. godine. Proizvodnja prirodnog gasa povećana je za 5 % u odnosu na prethodni mesec, saopšeno je iz libijskog Ministarstva za naftu uz napomenu da su ponovo otpočete i aktivnosti za eksploataciju nafte na području 700 kilometara južno od prestonice Tripolija.

Dobra vest za potrošače nafte pa i šire, za svetsku privredu, koja je pogođena krizom zbog sankcija koje su SAD i EU uvele protiv Irana je to što bi Libija već idućeg meseca, dakle, u aprilu, mogla povisiti izvoz nafte i vratiti ga na nivo od pre građanskog rata. To bi značajno doprinelo stabilizaciji tržišta nafte, poremećenog iranskim embargom i uopšte povećanjem vojno-poltičke napetosti na Bliskom Istoku. A to bi, naravno, vodilo i ka obuzdavanju rasta cena nafte i olakšalo prevazilaženje recesije u svetskoj privredi.

Libija - izvoz nafte

Predstavnici libijske državne naftne kompanije National Oil Corporation (NOC) planiraju da se u aprilu izvozi prosečno skoro 1,4 miliona barela nafte dnevno. To je viši nivo izvoza nego u februaru 2011. godine, odnosno, neposredno pred izbijanja vojnih sukoba u zemlji koji su doveli do pada režima pukovnika Gadafija.

Najveći libijski partner i posle promene vlasti u Tropoliji ostaje Italija, koja u libijskom izvozu nafte sudeluje sa skoro trećinom. Na drugom mestu je Kina sa 17 odsto udela. Među najvažnije uvoznike spadaju i Francuska i Italija, sa udelom od po 10 procenata. Nasuprot tome, izvoz libijske nafte za Nemačku je naglo pao - sa 14 odsto pre rata na sadašnjih svega tri odsto.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...