Nafta kletva Foklanda

Izvor:   rts.rs

Foklandska ostrva ponovo su predmet sporenja Velike Britanije i Argentine, pošto su oko ostrva pronađene velike količine „crnog zlata“. Zvaničnici iz Londona tvrde da stanovnici ostrva imaju pravo na eksploataciju nafte, dok iz Buenos Ajresa navode da je teritorija oko ostrva predmet još nerešenog spora.

Zvaničnici Velike Britanije optužili su Vladu Argentine da pokušava da uplaši i izvrši pritisak na stanovnike Foklandskih ostrva. Optužbe iz Londona usledile su nakon što je Buenos Ajres upozorio naftne kompanije da ne učestvuju u istraživanju nafte u vodama oko ostrva u Južnom Atlantiku zato što se oko te teritorije još vodi spor.

Iz kancelarije Dejvida Kamerona, britanskog premijera argentinski potez su nazvali „žalosnim“, dok je iz ministarstva spoljnih poslova stigao odgovor da Foklandi imaju pravo da razvijaju privredne kapacitete u koje spada i eksploatacija nafte.

„Od uznemiravanja Foklandske morske špedicije do pretnji da će zabraniti letove aviona na ostrva, potezi argentinskih vlasti da uplaše stanovnike ostrva potpuno su nelegalni i kontraproduktivni“, saopšteno je iz britanskog ministarstva spoljnih poslova.

London je ostao pri starom stavu da neće pregovarati sa Argentinom o suverenitetu nad Foklandima ukoliko to ne zatraži 3.000 ostrvljana.

Pronalazak nafte u vodama oko Foklandskih ostrva, za koje se procenjuje da bi mogle da donesu poreski prihod ostrvima i njenim stanovnicima u visini od 167 milijardi dolara, dodatno je podgrejao i ionako uzavrelu situaciju.

Uprkos činjenici da bi u normalnim okolnostima pronalazak ovako velikih količina nafte doneo stanovnicima ostrva znatnu finansijsku dobit, analitičari upozoravaju da će crno zlato predstavljati teret i kletvu ostrva.

Argentinske vlasti su zapretile svakoj kompaniji koja bude učestovala u probnim bušenjima zakazanim za kraj godine, tužbama i pravnim akcijama protiv njih.

Britanski istraživač, koji je tokom 2010. godine pronašao naftno polje nazvano Morski lav, traži partnere koji će investirati dve milijarde dolara. S obzirom na toliku početnu sumu, može se naslutiti o kolikom je poslu u stvari reč. Početna bušenja zakazana su za kraj godine.

Nafta - foklandska ostrva

Argentinske vlasti tvrde da bi bilo kakvo istraživanje i eventualna eksploatacija nafte bilo nelegalno, pošto se oko te teritorije još vodi spor.

Krajem prošle godine južnoamerički trgovački blok Merkosur (koji osim Argentine čine Brazil, Paragvaj i Urugvaj), u znak solidarnosti sa Argentinom, obećao je da će svakom brodu koji plovi pod Foklandskom zastavom zabraniti pristup u svojim lukama.

Početkom meseca Argetnina je rekla da želi da pregovara o sporazumu 1999. sa Britanijom, kojim je uspostavljena redovna avionska linija između ostrva i Čilea. Iz Buenos Ajresa predlažu da umesto čileanskog avioprevoznika ulogu prevoza preuzme argentinska nacionalna aviokompanija.

Pored toga, Argentina se tokom februara, nakon što je kraljevksa mornarica Velike Britanije najavila planove da šalje razarač u Južni Atlantik, obratila Ujedinjenim nacijama optuživši London da ilegalno pojačava vojno prisustvo blizu spornih osrtva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...